Hoppa till innehåll
Resurs 1

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Close this search box.
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Meny
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Resurs 1
mobilemenu2
Wasaline (1)

Wasaline väljer tro framför oro

Publicerad: 13:02 - 19 feb 2021

|

Jörgen Pettersson
År 2020 blev för Wasaline ett uselt år i ekonomisk mening, liksom för alla andra passagerarrederier. Omsättningen halverades och resultatet sjönk från +2,1 ME till -745.000.

Wasaline bedriver trafik med M/S WasaExpress mellan Umeå och Vasa och lämnar i dag sin rapport över bokslutet för 2020. Bolaget ägs av de två städerna som gjort gemensam sak när det handlar om framtiden. Senare i vår, möjligen något försenad på grund av pandemin, levereras nya färjan M/S Aurora Botnia som just nu byggs färdigt vid Rauma Marine Construction.

Pandemin satte till stora delar stopp för trafiken, i vart när det gäller passagerarsidan. På fraktsidan blev det tvärtom. Wasaline redovisar all time high när det gäller godstransporter mellan de två städerna. På kontot goda nyheter får man också föra det låga oljepriset vilket samverkar med Wasalines investeringar i energieffektiviseringar. I jämförelse med året innan har kostnaderna för bränslet sjunkit med 39,1 procent. I mängd handlar det om 157 ton olja som aldrig behövde användas.

Det är såklart lockande att leta de goda nyheterna men faktum kvarstår. År 2020 handlade om överlevnad och gör det även framledes, i väntan på vaccinationer som ska öppna världens gränser och resandet på nytt. Några hårda fakta:

  • På grund av Covid-19 pandemin minskade omsättningen under året med 46,4 %. Passagerarsidans omsättning minskade med 71,8 % och passagerarvolymen minskade med 72,0 %. Fraktens omsättning ökade med 7,5 %. Fraktenheterna ökade med 6,6 %. Rörelseresultatet minskade med 133 %.
  • Resultatet före bokslutsdispositioner och skatter blev – 726 893 euro (2019, +2 115 470 euro). Resultatet före skatter uppgick till 3 444 euro (2019, 1 338 171 euro) och efter skatter till 214 euro (2019, 1 074 610 euro).

Inför 2021 konstaterar rederiet att osäkerheten är stor:

”Covid-19 pandemin kommer att starkt påverka rederiets resultat även 2021. Fortgående restriktioner med passagerartrafiken förväntas pågå under året. Vaccinationer har påbörjats globalt, men idag har vi ej kunskap om det kommer att påverka resandet positivt och om restriktionerna kan lättas för resandet mellan länderna.”

Vd Peter Ståhlberg sammanfattar dagens resultatrapport med en optimistisk grundton:

– Ett lärorikt år och trots många utmaningar ser jag mycket positivt i verksamheten. Fraktens volymer har varit de bästa sedan trafikstarten 2013 och den goda tillväxten har fortsätt även under januari i år. Omfattande besparingsprogram har gett resultat, och hela organisationen har trots samarbetsförhandlingar och permitteringar gjort ett enastående effektivt arbete. Trots utmaningarna kommer vi att sätta till mera avgångar från och med maj för att möta efterfrågan på mer fraktkapacitet i Kvarken.

Här kan du läsa hela pressmeddelandet om Wasalines 2020.

Pressmeddelande 02-2 Wasaline resultat-Tulos-Result
Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Youtuber testar heldag på Åland

22 sep

Håll ut Island, sjöräddare på väg

19 sep

Europalink tillbaka i Malmö

18 sep

Metanolfartyg för Wärtsilä och Stena

17 sep

Grafitfärg testas på Baltic Queen

17 sep

Tiina Ahola döpte Finnsirius

13 sep

Vajerfärja blir elektrisk

13 sep

Kryssningsboom från Sydkorea

08 sep

Här bärgar Jeanny lasten från Leonie

03 sep
aw

Youtuber testar heldag på Åland

Youtubern Alexander Williamson, 34, från Huddinge har släppt 38 kryssningsfilmer på Youtube; den senaste handlar om en resa med M/S Gabriella som för övrigt gör en specialkryssning till Mariehamn för helgens stora Skördefest.

Kewatec

Håll ut Island, sjöräddare på väg

En splitterny Kewatec sjöräddningsbåt gjorde en snabbvisit till Korrvik i Mariehamn idag på väg mot Islands sjöräddningssällskap.

IMG_5524

Europalink tillbaka i Malmö

När nybyggda M/S Finnsirius anlände till trafiken Nådendal-Långnäs-Kapellskär ersatte hon M/S Europalink som idag är tilbaka till rutten Malmö-Travemünde som hon tidigare lämnade, på nytt under svensk flagg.

aw

Youtuber testar heldag på Åland

Youtubern Alexander Williamson, 34, från Huddinge har släppt 38 kryssningsfilmer på Youtube; den senaste handlar om en resa med M/S Gabriella som för övrigt gör en specialkryssning till Mariehamn för helgens stora Skördefest.

aw

Youtuber testar heldag på Åland

Youtubern Alexander Williamson, 34, från Huddinge har släppt 38 kryssningsfilmer på Youtube; den senaste handlar om en resa med M/S Gabriella som för övrigt gör en specialkryssning till Mariehamn för helgens stora Skördefest.

Kewatec

Håll ut Island, sjöräddare på väg

En splitterny Kewatec sjöräddningsbåt gjorde en snabbvisit till Korrvik i Mariehamn idag på väg mot Islands sjöräddningssällskap.

/världen runt

Nya numret av Ålands Sjöfart tar avstamp i Sjöfartens Dag torsdagen den 1 juni. Då kommer 650 av branschens olika aktörer till Mariehamn för att tillsammans fortsätta utveckla fartyg, affärer, logistiska system och välfärd över hela världen.

Sjöfarten har många utmaningar att hantera och möjligheterna är närmast oändliga för den som har fokus och väljer att söka rätt hellre än hitta fel, påminner publisher Jörgen Pettersson om på ledarplats.

När vi pratar shipping är säkerhet det som allting börjar och slutar med. På Åland finns Alandica Shipping Academy som samordnar den åländska sjöfartsutbildningen och gör den till värlsklass. ASA Safety Center ordnar kurser och ser till att du är redo för det oväntade. Så här kan det gå till i verkligheten!

Åland är ett samhälle där sjöfarten är samma sak som livsluft och framtidstro. På en ö är det tydligt att havet aldrig åtskiljer utan förenar. I praktiken lever vi av havet och det ska bli extra tydligt nästa sommar då Tall Ships Races är tillbaka! Här kan du läsa mer om planerna för ännu en fantastisk sommar.

Tillsammans med Rederierna i Finland och resten av landets sjöfartskluster är fokus idag och framöver på utveckling och framtid. Ett led i det är att ta ett större ansvar för hela den globala sjöfarten och inom IMO. Finland och Åland vill vara med där det händer!

En som verkligen var med när det hände är den fyrmastade barken Pommern som finns att besöka i Mariehamn. Fartyget jubilerar i år på olika sätt. Det är 120 år sedan hon byggdes, det är 100 år sedan UNESCO-prisade segelfartygskungen Gustaf Erikson köpte henne och det är 70 år sedan hon skänktes som muesifartyg till Mariehamn. Här kan du läsa mer om sommarens firande.

Ha en fin sommar!

Next Maritime Day – Sjöfartens Dag Thursday 23 May 2024

THE MOVIE FROM 2022

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 22.000 andra, kom in, häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2023 – DATAPOLICY

Resurs 1
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net