Hoppa till innehåll
Resurs 1

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Meny
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Resurs 1
mobilemenu2
TallinkHolland

Tallink släpper Åbotrafiken

Publicerad: 15:07 - 28 jul 2022

|

Jörgen Pettersson
Tallink Group hyr ut av två av sina fartyg i Finlandstrafiken som flyktingboenden till Holland; Galaxy och Silja Europa försvinner för minst sju månader från och med september och 265 anställda varslas om arbetsbrist.

Det kommer trista nyheter för sjöfarten mellan Finland-Åland-Sverige i dag. Tallink Group har beslutat ta två av sina stora fartyg ur trafik för att istället hyra ut dem som flyktingboenden i Holland för ”en längre tidsperiod” från och med september. Detta betyder att Galaxy lämnar rutten Stockholm-Åland-Åbo i september och att Baltic Princess fortsätter på rutten som enda fartyg.

– I dagsläget finns inga planer på att ersätta Galaxy utan BP kommer att ensam trafikera Stockholm-Åland-Åbo, säger kommunikationschefen Erika Janson till Ålands Sjöfart.

Styrelsen för Tallink Group har också beslutat starta processen för att byta flagga på svenskregistrerade Galaxy till estnisk för att minska kostnaderna. Galaxy som dagligen gått rutten Stockholm-Åland-Åbo och är välbekant i våra farvatten tas alltså ur trafik och som en konsekvens varslas den svenska besättningen om arbetsbrist.

Tallink Group fartyg Silja Europa som trafikerar Helsingfors-Tallinn chartras ut till Nederländerna för samma ändamål. Silja Europa chartras från den 20 augusti 2022 under en period på sju månader med möjlighet att förlänga avtalet ytterligare tre månader. Fartyget har hyrts med endast teknisk besättning från Tallink Group.

Även Galaxy hyrs ut med endast teknisk besättning under sju månader från och med den 20 september 2022, med möjlighet att förlänga avtalet ytterligare tre månader.

Att släppa Åbolinjen och bara fortsätta med ett fartyg är ett stort nederlag för Tallink Group och därmed en seger för storsatsande Viking Line och deras strategi kring bränslet LNG coh fartygen Viking Grace och Viking Glory. När det gäller trafiken mellan Helsingfors och Tallinn behöver bortfallet av Europa inte betyda lika mycket, Tallinks nybygge MyStar som är svårt försenat från varvet i Raumo borde ha levererats för länge sedan man kan kanske väntas i höst som ersättare till Europa.

Rederiverksamheten och särskilt passagerartrafiken samt alla anställda har drabbats oerhört hårt av de restriktioner som följt av pandemin. Trots att samtliga bestämmelser nu tagits bort på de destinationer som Tallink Group trafikerar är verksamheten fortfarande påverkad. Även kriget i Ukraina har fått konsekvenser för verksamheten i form av dramatiskt ökade bränsle- och råvarukostnader. Tallink Group har därför valt att chartra ut delar av flottans fartyg för viss tid. Fartyget Isabelle erbjuder för närvarande flyktingboende i Tallinn och fartyget Victoria gör detsamma i Skottland.

– Charteravtalen är i dagsläget nödvändiga för att få en stabil ekonomi för en längre tid framöver. Avtalet gällande Galaxy innebär för oss i Sverige att 265 personer i besättningen inom Tallink Silja AB nu kommer att varslas om arbetsbrist vilket är fruktansvärt tråkiga nyheter, säger Ats Joorits, vd på Tallink Silja AB.

Från Tallink Groups sida är man noga med att detta handlar om kortsiktiga insatser.

– Tack vare de åtgärder vi vidtar nu kommer Tallink Group att stå stark den dag vår trafik kan återgå till full kapacitet. För närvarande är detta det bästa vi kan göra för bolagets framtid, säger Ats Joorits.

Tallink Silja AB påbörjar nu samtal med berörda fackförbund. Alla kunder vars inbokade resor påverkas av charteravtalen kommer att kontaktas av kundtjänst så snart som möjligt. Galaxys sista avgång från Åbo till Stockholm kommer att ske den 11 september.

Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Bättre försäkringar för Alandia

27 mar

Tillbaks till Nordpolen för Oden

25 mar

Innamo blir namnet på nya färjan

24 mar

På Åland hittar du vägen till sjöfarten

22 mar

Alla svenska isbrytare i trafik

17 mar

Första operationen gjord på Global Mercy

17 mar

Blåvit nyckelflagga till Viking Line

14 mar

Nytt vinstlyft för Finnlines

07 mar

Finländsk flagg på Viking XPRS

06 mar
Alandia

Bättre försäkringar för Alandia

Det bär upp och ner i den internationella försäkringsvärlden, visar Alandia Försäkrings dagsfärska siffror; resultatet för år 2022 störtdök till följd av svaga placeringar men försäkringssidan gick ändå hyggligt.

illustration-isbrytaren-oden

Tillbaks till Nordpolen för Oden

Svenska isbrytaren Oden återvänder till Nordpolen för att göra det hon också är konstruerad för; tjänstgöra som forskningsplattform för en expedition i polarområden.

Finferries Innamo

Innamo blir namnet på nya färjan

M/S Innamo blir namnet på det nya fartyg som byggs av HL-Metal i Pargas för trafiken i Åbolands skärgård.

Alandia

Bättre försäkringar för Alandia

Det bär upp och ner i den internationella försäkringsvärlden, visar Alandia Försäkrings dagsfärska siffror; resultatet för år 2022 störtdök till följd av svaga placeringar men försäkringssidan gick ändå hyggligt.

Alandia

Bättre försäkringar för Alandia

Det bär upp och ner i den internationella försäkringsvärlden, visar Alandia Försäkrings dagsfärska siffror; resultatet för år 2022 störtdök till följd av svaga placeringar men försäkringssidan gick ändå hyggligt.

illustration-isbrytaren-oden

Tillbaks till Nordpolen för Oden

Svenska isbrytaren Oden återvänder till Nordpolen för att göra det hon också är konstruerad för; tjänstgöra som forskningsplattform för en expedition i polarområden.

/världen runt

En bra mäklare gör så många som möjligt glada och hör till dem som måste se framtiden lite tidigare än andra. Ett bra exempel är Olof Berndtsson som driver egna företaget Nordvik Shipping i Göteborg. Det var han som förde samman säljaren Viking Line med köparen Aegean Sea Lines när Rosella såldes från Östersjön till Medelhavet. Ungefär hur det gick till berättar Olof Berndtsson mer om i Ålands Sjöfarts senaste nummer.

19-åringarna Jesper Virtanen och Felix Englund drömmer om en framtid till sjöss och har tagit det första viktiga steget vid Sjöfartsgymnasiet i Mariehamn. I vår går de ut som vaktstyrmän och hyllar den åländska utbildningen. ”Världens bästa sjömansskola”, säger de om Ålands gymnasium och Alandica Shipping Academy. Hela intervjun finns att läsa på den här länken.

Det finns massor av entusiaster i vår värld och några av dem hittar vi i Sjökvarteret, Mariehamn, där bygget av galeasen Emelia pågår som bäst. Planen är att sjösätta sommaren 2025.

Snart är högsäsongen här igen och de gästande kryssningsfartygen är på väg till Åland med sammanlagt 13.000 passagerare. På den här länken hittar du alla planerade besök.

Torsdagen den 1 juni är det dags för Sjöfartens Dag i Mariehamn då hela den samlade sjöfartsbranschen kommer till Åland. Det bjuds på massor av föreläsningar, insikter, utsikter och mycket mer. På den här länken finns mer att läsa om vad som väntar och vilka företag som är på plats!

Dagen innan, onsdagen den 31 maj, är det på nytt dags för Mercy Ships Race. Har du inte redan anmält dig ska du göra det nu! Följ instruktionerna från den här sidan.

Ses.

Missa inte SJÖFARTENS DAG – torsdag 1 juni 2023!

THE MOVIE FROM 2022

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 20.000 andra, kom in och häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2023 – DATAPOLICY

Resurs 1
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net