logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
[uam_ad id="34272"]
logo2x_0
mobilemenu2
befunky-collage_4_0.jpg

Stena går in för skrubbers

Publicerad: 12:03 - 18 mar 2019

|

Jörgen Pettersson

Inom den internationella sjöfarten pågår ett intensivt arbete med att uppfylla de nya utsläppskrav som IMO i fjol gick in för. Mängden utsläpp ska ner på ett dramatiskt sätt vilket skapar många utmaningar.

I dag kommer branschjätten Stena Bulk med beskedet att man i vart fall för en del av flottan går in för att installera skrubbers på sina fartyg. Stena Bulk är med kontor i sex länder och 110 fartyg i sin flotta ett av världens ledande tankerrederier. Stena Bulk är en del av Stena Sfären som har drygt 20 000 anställda och en omsättning på 60 miljarder SEK. 

Stena Bulk har gjort en större investering i 16 skrubbers, som ska installeras före januari 2020. 10 IMOIIMAX-fartyg, 5 av Suezmax-modell och ett av standard MR-storlek kommer att utrustas med utsläppsreningssystem. Den totala investeringen uppgår till 55 miljoner dollar och inkluderar utrustning, installation och kostnad för den tid fartygen inte är i drift. Återbetalningstiden för investeringen uppgår till mellan 1,5 och 2,5 år, vilken redan har säkrats genom inlåsning av framtida bränslepriser.

Genom att installera skrubbers ombord kommer Stena Bulk att kunna efterleva de kommande svaveldirektiven från IMO, vilka kommer att limitera gränsen för mängden svavel i fartygsbränsle som används globalt ombord till maximum 0,5 %, jämfört med i dag gällande 3,5 % som högsta värde. Som ett resultat av den nya regleringen är alla fartyg skyldiga att före 1 januari 2020 antingen installera skrubbers ombord eller därefter använda ett alternativt bränsle med ett maximalt svavelinnehåll uppgående till 0,5 % (utanför Emission Control Areas (ECAs)). Tillgången till bränsle på världsbasis, vilken är begränsad till en viss nivå, har nu blivit ett bekymmer för många.

– Vi utvärderade de olika alternativen och kom till slutsatsen att genom att installera skrubbers skulle vi säkra större tillgång till bränsle för våra fartyg och begränsa risken att inte ha tillgång till rätt sorts bränsle. Därigenom skulle vi också kunna fortsätta vara flexibla i vår operation. Även när vi nu har beslutat oss för att installera skrubbers kommer det att erfordras anpassningar och dessutom förmodligen innebära stora utmaningar vad gäller den logistiska planeringen. Vi kommer dock att förbereda oss så bra som möjligt för att kunna säkra åtminstone samma nivå vad gäller supporten till våra kunder som gäller idag, säger VD & CEO Erik Hånell.

De skrubbers, som ska installeras är av modellen s k Open Loop Hybrid Ready och utrustad med vattenrening, vilken inte bara tar bort svavel utan dessutom partiklar från avgaserna. Förutom den utrustning som Stena Bulk nu ska installera, är de anställda som ska jobba med detta den viktigaste faktorn för att få det hela att fungera. Vi har därför under de senaste 24 månaderna förberett våra medarbetare på att säkerställa minimala till obefintliga störningar orsakade av det scenario som vi står inför från och med den 1 januari 2020.

– Vidare kommer vi genom vår digitala plattform, Orbit, som ett av många verktyg, att ha överblick över den globala tillgången. Därmed kan vi också, som en support till Commercial Operation, Bunker Trading och Chartering, optimera planeringen av våra bunkeroperationer. Stena Bulk är väl förberedda för IMO2020s svaveldirektiv och den implementering som krävs för att helt och fullt kunna leva upp till det nya reglementet.

 

Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
Gabriella

Gabriella kör till helt nya hamnar

Viking Lines M/S Gabriella gör pionjärresor inkommande sommar till Kotka och Hangö där upplevelserna står i kö. I samarbetet med lokala hamnbolag sker de första kryssningarna i juli.

Meriaura

Meriaura satsar förnybart

Meriaura Group i Åbo befinner sig mitt i ett transportkoncept som tar sikte på 100-procentig koldioxidneutralitet.

45b2caaf-38da-4df3-9f07-bb24328ae04f-w_960

Vätgas driver unikt norskt nybygge

Vätgas och rotorsegel samt möjlighet att ansluta till landström gör Egil Ulvan rederi till föregångare inom grön sjöfart.

Gabriella

Gabriella kör till helt nya hamnar

Viking Lines M/S Gabriella gör pionjärresor inkommande sommar till Kotka och Hangö där upplevelserna står i kö. I samarbetet med lokala hamnbolag sker de första kryssningarna i juli.

Gabriella

Gabriella kör till helt nya hamnar

Viking Lines M/S Gabriella gör pionjärresor inkommande sommar till Kotka och Hangö där upplevelserna står i kö. I samarbetet med lokala hamnbolag sker de första kryssningarna i juli.

Meriaura

Meriaura satsar förnybart

Meriaura Group i Åbo befinner sig mitt i ett transportkoncept som tar sikte på 100-procentig koldioxidneutralitet.

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 14.000 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net