Hoppa till innehåll
Resurs 1

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Meny
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Resurs 1
mobilemenu2
0000segel2.jpg

Skönhetsparad vid Pommern

Publicerad: 09:08 - 02 aug 2011

|

Jörgen Pettersson

Nio äldre skönheter visade upp sig vid Pommern på lördagen, den äldsta av dem 110 år.Det handlade om klassiska segelbåtar i trä som deltar i regattor runt Östersjön – allt för att väcka intresset för de klassiska båtarna.

BÅTAR Solen gassar när en hel del folk samlas på Pommerns däck på lördagsförmiddagen för att följa med de klassiska båtarnas uppvisning och skönhetstävling.

Nio båtar deltar och de seglar i en liggande åtta nedanför Pommern. En jury på däck bedömer dem och utser paradens vackraste båt, bästa manöver och bästa klädsel på besättningen.

Från 1901

Äldst bland de gamla godingarna i paraden är svenskägda Beduin, byggd redan 1901 i Köpenhamn.

– Hon har 108 kvadratmeter segelyta och är knappt 17 meter lång, berättar träbåtsspecialisten Bo Berg på Pommerns däck.

Förutom att visa upp sig i Mariehamn och bli bedömda för sin skönhet deltar de klassiska segelbåtarna i tävlingen Baltic Classic Circuit som omfattar åtta regattor på sju orter i Sverige, Finland och på Åland. I Mariehamn seglades regattan Pommern Classic nu i helgen. Den som vinner i slutändan får titulera sig klassisk Östersjömästare.

Av de nio båtarna i uppvisningen kommer sex från Sverige, två från Finland och en från Ryssland. Ryska Nika ligger överlägset bäst till i kappseglingarna och blir sannolikt Östersjömästare.

Duktiga ryska seglare

Nika byggdes i början på 1960-talet på ett fackföreningsvarv i dåvarande Sovjetunionen.

– 110 likadana båtar byggdes på det varvet, berättar Bo Berg.

Han är mycket imponerad av de ryska seglarna.

– De seglar skjortan av svenskarna.

Svenska havskappseglaren Vagabonde, byggd 1957, seglar elegant förbi Pommern. Mahognyseglaren har deltagit i Gotland runt alla år.

Världens smalaste

Moana, byggd i Norge 1914, nu svenskägd, är troligen världens smalaste ”tia”.

– Den är bara 2,66 meter bred, nästan som en ubåt, säger Bo Berg.

En av dem som ska bedöma båtarna är Inger Finell, ursprungligen från Helsingfors men numera bosatt i Stockholm. Hon är gammal seglare, seglar ofta i åländska vatten, och blev ombedd av arrangörerna att medverka i juryn.

– Pommern och Västerhamn är den finaste platsen man kan tänka sig för en uppvisning, säger hon.

Råttor på Pommern

Bo Berg är hemma från Vaxholm och berättar om de klassiska träbåtarna när de seglar förbi Pommern.

Pommern är ingen ny bekantskap för honom.

– Jag var ombord första gången 1954. Då var det ett slitet fartyg med spillsäd och råttor ombord, säger han.

Meningen var att också ålänningen Bertil Barck skulle delta i paraden med båten Alien men han tvingades dra sig ur, enligt uppgift för att han inte fick tag på besättning.

Vackra Kitty

Till vackraste båt i uppvisningen utsågs finländska Kitty som fyller hundra år i år.

Bästa manövern gjorde svenska Vagabonde medan besättningen på svenska Itaka hade bästa klädsel.

Finländska Kersti fick ett hedersomnämnande för bra ordergivning från skepparen och för den extra runda hon gjorde inför publiken.

Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Alla svenska isbrytare i trafik

17 mar

Första operationen gjord på Global Mercy

17 mar

Blåvit nyckelflagga till Viking Line

14 mar

Nytt vinstlyft för Finnlines

07 mar

Finländsk flagg på Viking XPRS

06 mar

Högtryck på tåglast i Umeå

03 mar

Viking Glory, ett år idag

01 mar

Kraftigt upp men ännu minus

28 feb

Ny isbrytare kan köras på metanol

23 feb
isbrytare

Alla svenska isbrytare i trafik

Isen fryser i mars är en gammal sanning som får nytt liv i vinter; efter en mild start är isläget skarpt och svenska Sjöfartsverket har skickat ut alla sina fem isbrytare.

MS

Första operationen gjord på Global Mercy

Den 7 mars genomfördes den allra första operationen ombord på M/S Global Mercy, världens största civila sjukhusfartyg. Fyraårige

test

Blåvit nyckelflagga till Viking Line

Viking Line har beviljats märket Nyckelflaggan av Förbundet för finländskt arbete och blir därmed största turismföretaget som får använda kvalitetsstämpeln.

isbrytare

Alla svenska isbrytare i trafik

Isen fryser i mars är en gammal sanning som får nytt liv i vinter; efter en mild start är isläget skarpt och svenska Sjöfartsverket har skickat ut alla sina fem isbrytare.

isbrytare

Alla svenska isbrytare i trafik

Isen fryser i mars är en gammal sanning som får nytt liv i vinter; efter en mild start är isläget skarpt och svenska Sjöfartsverket har skickat ut alla sina fem isbrytare.

MS

Första operationen gjord på Global Mercy

Den 7 mars genomfördes den allra första operationen ombord på M/S Global Mercy, världens största civila sjukhusfartyg. Fyraårige

/världen runt

En bra mäklare gör så många som möjligt glada och hör till dem som måste se framtiden lite tidigare än andra. Ett bra exempel är Olof Berndtsson som driver egna företaget Nordvik Shipping i Göteborg. Det var han som förde samman säljaren Viking Line med köparen Aegean Sea Lines när Rosella såldes från Östersjön till Medelhavet. Ungefär hur det gick till berättar Olof Berndtsson mer om i Ålands Sjöfarts senaste nummer.

19-åringarna Jesper Virtanen och Felix Englund drömmer om en framtid till sjöss och har tagit det första viktiga steget vid Sjöfartsgymnasiet i Mariehamn. I vår går de ut som vaktstyrmän och hyllar den åländska utbildningen. ”Världens bästa sjömansskola”, säger de om Ålands gymnasium och Alandica Shipping Academy. Hela intervjun finns att läsa på den här länken.

Det finns massor av entusiaster i vår värld och några av dem hittar vi i Sjökvarteret, Mariehamn, där bygget av galeasen Emelia pågår som bäst. Planen är att sjösätta sommaren 2025.

Snart är högsäsongen här igen och de gästande kryssningsfartygen är på väg till Åland med sammanlagt 13.000 passagerare. På den här länken hittar du alla planerade besök.

Torsdagen den 1 juni är det dags för Sjöfartens Dag i Mariehamn då hela den samlade sjöfartsbranschen kommer till Åland. Det bjuds på massor av föreläsningar, insikter, utsikter och mycket mer. På den här länken finns mer att läsa om vad som väntar och vilka företag som är på plats!

Dagen innan, onsdagen den 31 maj, är det på nytt dags för Mercy Ships Race. Har du inte redan anmält dig ska du göra det nu! Följ instruktionerna från den här sidan.

Ses.

Missa inte SJÖFARTENS DAG – torsdag 1 juni 2023!

THE MOVIE FROM 2022

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 20.000 andra, kom in och häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2023 – DATAPOLICY

Resurs 1
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net