Hoppa till innehåll
Resurs 1

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Close this search box.
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Meny
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Resurs 1
mobilemenu2
img_0239.jpg

Shippingproffs möttes i Helsingfors

Publicerad: 07:12 - 05 dec 2018

|

Jörgen Pettersson

Sjöklustrets främsta proffs samlades i Helsingfors för Breaking Waves-konferensen i måndags. På plats var det europeiska sjöklustrets främsta experter för en gemensam Think Tank där branschens utmaningar och målsättningar definierades. Konferensen arrangerades som en del av det internationella teknologievenemanget Slush. På plats var ca. 30 inbjudna gäster som representerade beslutsfattare och företagsledare från bland annat hamnar, rederier och andra sektorer inom sjöfarten, från elva olika länder.

I Think Tanken lyftes de mest aktuella och centrala utmaningarna inom branschen och lösningar till dessa; exempelvis hållbarhet, den teknologiska utvecklingen och nya innovationer för att svara på de ändrande behoven inom sektorn och i dess omgivning. Samtliga aktörer var ense om att branschen är tvungen att reagera allt snabbare till ändrade behov.

Alla ansåg att öppen dialog både inom och utanför branschen är en viktig del av utvecklingen. Ett tätt samarbete och en öppen dialog mellan olika aktörer inom hela värdekedjan; kunder, beslutsfattare samt nya aktörer och start-ups, är alla väsentliga för utvecklingsarbetet. Datainsamling och en alltmer effektiv användning av data sågs som en möjlig lösning. Sjöfarten är under kontinuerlig förändring och för att nya idéer och innovationer skall kunna utnyttjas krävs tätare samarbete.

Sjöfarten möjliggör välfärd både globalt och inom Europa. Sjöfarten är en essentiell del av de världsomfattande logistiska kedjor som möjliggör att råvaror och produkter är tillgängliga överallt i världen. 90 % av världens handel transporteras till sjöss. Optimering och en heltäckande samordning av den logistiska kedjan med allt tätare informationsutbyte mellan olika aktörer lyftes fram i Think Tanken som en väsentlig del av utvecklingen. Välfungerande processer längs hela den logistiska kedjan ger bättre möjligheter att reagera på utmaningar inom hållbarhet, då till exempel fartygskapacitet kan utnyttjas mer effektivt.

Ett välfungerande informationsutbyte ger bättre förutsättningar att reagera på förändringar och till exempel dra nytta av innovationer som skapas inom kedjan. Dessutom skulle utnyttjandet av hållbara lösningar från andra sektorer inom sjöfarten underlättas.

Think Tanken erkänner att det krävs ett bredare och effektivare samarbete. Den nutida graden av samarbete kommer inte att räcka till och mer radikala handlingar behövs. I framtiden räcker inte samarbetet mellan de traditionella aktörerna inom det europeiska sjöklustret, det fordras ett bredare perspektiv och synpunkter från aktörer också utanför sjöklustret. Dessutom behöver branschen ett nytt slags kunnande från andra sektorer för att skapa sjöfartens framtid i en förändrad verksamhetsmiljö. För att kunna svara på de nya kraven, kommer utbildningens utveckling och dessutom ifrågasättandet av nutida verksamhetsmodeller och servicekedjor att vara avgörande. Innovationer skapas inom branschen men disruption kommer vanligen utifrån branschen och det måste sektorn förbereda sig för.

Breaking Waves-konferensen var ett första steg i att samla olika aktörer inom sjöklustret till samma bord och gemensamt utveckla branschen. Arbetet för att säkerställa det Europeiska sjöklustrets konkurrenskraft i framtiden fortsätter.
 

Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Håll ut Island, sjöräddare på väg

19 sep

Europalink tillbaka i Malmö

18 sep

Metanolfartyg för Wärtsilä och Stena

17 sep

Grafitfärg testas på Baltic Queen

17 sep

Tiina Ahola döpte Finnsirius

13 sep

Vajerfärja blir elektrisk

13 sep

Kryssningsboom från Sydkorea

08 sep

Här bärgar Jeanny lasten från Leonie

03 sep

Tvärstopp för Romantikarederi

03 sep
Kewatec

Håll ut Island, sjöräddare på väg

En splitterny Kewatec sjöräddningsbåt gjorde en snabbvisit till Korrvik i Mariehamn idag på väg mot Islands sjöräddningssällskap.

IMG_5524

Europalink tillbaka i Malmö

När nybyggda M/S Finnsirius anlände till trafiken Nådendal-Långnäs-Kapellskär ersatte hon M/S Europalink som idag är tilbaka till rutten Malmö-Travemünde som hon tidigare lämnade, på nytt under svensk flagg.

Stena

Metanolfartyg för Wärtsilä och Stena

Stena och Wärtsilä bygger världens första metanoldrivna roro-fartyg för trafik på Irländska sjön.

Kewatec

Håll ut Island, sjöräddare på väg

En splitterny Kewatec sjöräddningsbåt gjorde en snabbvisit till Korrvik i Mariehamn idag på väg mot Islands sjöräddningssällskap.

Kewatec

Håll ut Island, sjöräddare på väg

En splitterny Kewatec sjöräddningsbåt gjorde en snabbvisit till Korrvik i Mariehamn idag på väg mot Islands sjöräddningssällskap.

IMG_5524

Europalink tillbaka i Malmö

När nybyggda M/S Finnsirius anlände till trafiken Nådendal-Långnäs-Kapellskär ersatte hon M/S Europalink som idag är tilbaka till rutten Malmö-Travemünde som hon tidigare lämnade, på nytt under svensk flagg.

/världen runt

Nya numret av Ålands Sjöfart tar avstamp i Sjöfartens Dag torsdagen den 1 juni. Då kommer 650 av branschens olika aktörer till Mariehamn för att tillsammans fortsätta utveckla fartyg, affärer, logistiska system och välfärd över hela världen.

Sjöfarten har många utmaningar att hantera och möjligheterna är närmast oändliga för den som har fokus och väljer att söka rätt hellre än hitta fel, påminner publisher Jörgen Pettersson om på ledarplats.

När vi pratar shipping är säkerhet det som allting börjar och slutar med. På Åland finns Alandica Shipping Academy som samordnar den åländska sjöfartsutbildningen och gör den till värlsklass. ASA Safety Center ordnar kurser och ser till att du är redo för det oväntade. Så här kan det gå till i verkligheten!

Åland är ett samhälle där sjöfarten är samma sak som livsluft och framtidstro. På en ö är det tydligt att havet aldrig åtskiljer utan förenar. I praktiken lever vi av havet och det ska bli extra tydligt nästa sommar då Tall Ships Races är tillbaka! Här kan du läsa mer om planerna för ännu en fantastisk sommar.

Tillsammans med Rederierna i Finland och resten av landets sjöfartskluster är fokus idag och framöver på utveckling och framtid. Ett led i det är att ta ett större ansvar för hela den globala sjöfarten och inom IMO. Finland och Åland vill vara med där det händer!

En som verkligen var med när det hände är den fyrmastade barken Pommern som finns att besöka i Mariehamn. Fartyget jubilerar i år på olika sätt. Det är 120 år sedan hon byggdes, det är 100 år sedan UNESCO-prisade segelfartygskungen Gustaf Erikson köpte henne och det är 70 år sedan hon skänktes som muesifartyg till Mariehamn. Här kan du läsa mer om sommarens firande.

Ha en fin sommar!

Next Maritime Day – Sjöfartens Dag Thursday 23 May 2024

THE MOVIE FROM 2022

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 22.000 andra, kom in, häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2023 – DATAPOLICY

Resurs 1
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net