logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
[uam_ad id="34272"]
logo2x_0
mobilemenu2
vikingohman.jpg

LN G är NG LI:s hemliga vapen

Publicerad: 06:11 - 29 nov 2011

|

Jörgen Pettersson

År 2013 ska Viking Lines gasdrivna nybygge NB 1376 börja trafikera mellan Åbo och Stockholm med invikning till Mariehamn; Tony Öhman är teknisk direktör och berättar mer om LNG-satsningen.

Med LNG-gasen kommer en helt ny era inom framdrivning av fartyg. Det står klart på flera sätt. En av pionjärerna inom den nya tekniken är åländska Viking Line Abp som bygger ett passagerarfartyg som helt ska drivas med hjälp av naturgas.

Det nya fartyget ska sättas i trafik på linjen Stockholm-Mariehamn-Åbo under 2013. Bygget inklusive fortsatt planering pågår för fullt. Det nya fartyget kan drivas med tre bränslen: traditionell tjock brännolja, diesel eller LNG, alltså flytande naturgas. Vid LNG-drift blir utsläppen så små att alla nya emissionsregler som är under bearbetning i EU uppfylls.
Det är inte bara maskinen som är miljövänlig. Även skrovformen har genomgått en rejäl översyn. Hydrodynamiskt optimerat ska skrovet ge minimal bränsleförbrukning och mycket litet svall, något som är betydelsefullt vid trafik i skärgård. Motorerna är diesel/gas-elektriska och har ett minimalt energibehov. En ny typ av propellrar ger högsta verkningsgrad för denna typ av fartyg.

Helt ny designbyrå

För fartygets inredning svarar dSign, Finland främsta arkitektbyrå inom detta område. Kreativa chefen Vertti Kivi utsågs under 2011 till årets inredningsarkitekt. dSign Vertti Kivi & Co tog i hård konkurrens med svenska och internationella byråer hem prestigeuppdraget att designa och inreda NB 1376.
– Det nya fartyget har väckt mycket intresse runt om i världen, och många internationella byråer anmälde sitt intresse för uppdraget. Att vi valde dSign bygger både på deras track record inom offentlig design och på deras vision om hur framtidens kryssningsfartyg ska se ut, säger Taru Kauppinen, produktchef för Viking Lines nybygge.
dSign Vertti Kivi & Co ska inreda fartygets samtliga tolv allmänna utrymmen: promenadstråk och entréer, restauranger och affärer, barnens lekvärldar samt klubbarna. I fartyget, som representerar en helt ny fartygsgeneration, har stor vikt lagts vid miljövänliga alternativ, inspirerande upplevelser samt möjligheten att skapa stämning på olika sätt.

Allt enligt tidtabell

Tekniske direktören Tony Öhman är en av nyckelpersonerna i nybyggnadsprojektet.
Hur fortlöper bygget?
– Bygget går enligt tidtabell. Stålproduktionen har startat och de första bottensektionerna börjar vara monterade och klara för svetsning. Nu ser vi fram mot nästa milstolpe som är kölsträckningen i mars. Vid kölsträckningen lyfts det första blocket ned i byggnadsdockan.

Går allt enligt plan eller har det stött på några besvärligheter, tekniska sådana?
– Största delen av de ritningar som berör basic design är granskade och godkända och nu börjar de så kallade fabrikstesterna av utrustningen. Detta är utrustning som körs och testas hos leverantören före den monteras in i de stålblock som sedan lyfts ned i byggnadsdockan. När det gäller inredningen
är arkitekterna klara med basic designen, nu övertar de firmor som skall göra turn key installationen ombord detaljritande som sedan godkänns av vårt koncept team. Tills vidare har vi inte drabbats av några speciella svårigheter. Vi vet hur vi vill ha det och varvet är duktiga på att planera och bygga så det kommer nog att gå bra även i fortsättningen.

Hur många anställda är direkt sysselsatta med byggnationen, på den tekniska sidan?
– Vi är uppdelade i två projektteam, ett teknikteam och ett konceptteam. Totalt ca 10 personer på tekniksidan och 5 på konceptsidan. Vi behöver vara ganska många eftersom detta projekt framskrider förhållandevis fort på grund av att det är det enda pågående nybygget på varvet för tillfälle.

Ni blir först med LNG-drift i större skala på Östersjön. Var ska ni bunkra?
– Det har varit en utmaning och ett projekt i projektet att tillsammans med ett antal potentiella leverantörer planera LNG-infrastruktur för vårt trafikområde. Vi är inte ännu helt klara med om det blir Stockholm eller Åbo.

Hur ofta måste ett LNG-fartyg fylla på gas?
– Vi planerar att bunkra endast i en hamn och så mycket att det räcker för två tur och returresor. Det är egentligen inte en gas vi bunkrar utan en vätska som är nedkyld till  -160 C.

Hur går bunkringen till i praktiken?
– Det finns två olika möjligheter, i princip ship to ship då det är fråga om större mängder eller med trailer då man bara behöver fylla på lite. Överföringen görs via slang.

Är driftskostnaderna högre eller lägre för ett fartyg med LNG-drift jämfört med konventionella fossila bränslen?
– Vår förhoppning är att driftkostnaderna ska bli lägre eftersom detta är ett bränsle som inte behöver rengöras varken före eller efter man har använt det. Ett rent bränsle förorsakar inte lika stort slitage och så blir arbetsmiljön för maskinpersonalen mycket bättre eftersom LNG inte är "klottrigt" som olja.

Märker man som passagerare någon skillnad mellan LNG-drift och konventionell drift?
– Det här fartyget kommer att ha ett framdrivningsmaskineri som är gas-elektriskt, alltså propelleraxlarna drivs av elmotorer till skillnad från att man har en propelleraxel som är kopplad till en dieselmotor via en reduktionsväxel. Det gas-elektriska arrangemanget ger bättre passagerarkomfort, tystare och vibrationsfriare än det dieselmekaniska. Passagerarna kommer troligtvis inte att märka några avgasemissioner från skorstenen eftersom LNG alstrar partikelfria avgasemissioner, det borde även betyda att det inte finns sot på ytterdäcken.

Vad är grejen med gasalektrisk framrivning? 
– Den installerade maskineffekten på detta fartyg är 40 procent lägre per bruttoregisterton jämfört med en tidigare generations passagerarfärjor. Att det är så beror delvis på det gas-elektriska arrangemanget men också mycket på att detta fartyg är mycket energisnålt. Med ett gas-elektriskt maskineri är det även lättare att anpassa effektuttagen så att man ligger inom de effektområden som har den lägsta specifika bränsleförbrukningen. Färre antal motorer kan installeras, på detta fartyg finns det fyra motorer, på Isabella åtta motorer. Ett elektriskt framdrivningsmaskiner ger även vissa fördelar vid hamnmanöver och svåra islägen.

Är avsikten att bara köra med LNG-gas?
– Motorerna är från Wärtsilä och så kallade DF motorer (Dual Fuel). Motorn förbränner naturgas men tändningen görs med en liten skvätt (ca1%) diesel. Motorerna kan också köras på enbart diesel, om det skulle uppstå ett fel på gasdistributionen kopplar motorn automatiskt om till diesel. Det finns även möjlighet att köra på konventionell tjockolja.

 

FAKTA LNG

Flytande naturgas, även benämnt med den engelska förkortningen LNG (Liquefied Natural Gas), är naturgas som omvandlats till flytande form för transport eller förvaring.
För att göra det effektivt att transportera naturgas där man inte har tillgång till ett rörnät kyler man ner gasen till ca -160 °C, då den övergår i flytande form.
Volymen på vätskan är ungefär 640 gånger mindre än motsvarande standardvolym av gasen. Den blir samtidigt klar, färglös och luktfri.[1] Flytande gas väger mindre än hälften så mycket som vatten och flyter därför på vattenytan om den hälls ut.
Transport över längre sträckor sker i välisolerade, specialbyggda fartyg med dubbla skrov och stora kylanläggningar. På kortare sträckor transporteras gasen med speciellt utrustade lastbilar.
Förvaringen sker i cisterner eller speciella tankar i naturgasterminaler. I Kalifornien förvaras gas även i tömda oljefält eller i underjordiska saltgrottor.

FAKTA NB 1376

Under 2013 sätts Viking Lines nya färja in på linjen Stockholm-Åbo. Den blir på 57.000 bruttoregisterton.
Längd: 214 meter.
Kapacitet: 880 hytter för totalt 2.800 passagerare. 500 meter bilar och 1.275 meter långtradare.
Isklass: 1A Super.

 

Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
Baltic Bright

Baltic Bright in i Holmens trafik

Godby Shippings nyförvärv M/S Baltic Bright går in i ett tvåårigt avtal med Holmen Paper som handlar om huvudsakligen papperstransporter från Sverige till kontinenten.

Gabriella

Gabriella kör till helt nya hamnar

Viking Lines M/S Gabriella gör pionjärresor inkommande sommar till Kotka och Hangö där upplevelserna står i kö. I samarbetet med lokala hamnbolag sker de första kryssningarna i juli.

Meriaura

Meriaura satsar förnybart

Meriaura Group i Åbo befinner sig mitt i ett transportkoncept som tar sikte på 100-procentig koldioxidneutralitet.

Baltic Bright

Baltic Bright in i Holmens trafik

Godby Shippings nyförvärv M/S Baltic Bright går in i ett tvåårigt avtal med Holmen Paper som handlar om huvudsakligen papperstransporter från Sverige till kontinenten.

Baltic Bright

Baltic Bright in i Holmens trafik

Godby Shippings nyförvärv M/S Baltic Bright går in i ett tvåårigt avtal med Holmen Paper som handlar om huvudsakligen papperstransporter från Sverige till kontinenten.

Gabriella

Gabriella kör till helt nya hamnar

Viking Lines M/S Gabriella gör pionjärresor inkommande sommar till Kotka och Hangö där upplevelserna står i kö. I samarbetet med lokala hamnbolag sker de första kryssningarna i juli.

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 14.000 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net