Hoppa till innehåll
Resurs 1

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Meny
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Resurs 1
mobilemenu2
Kaskö

Kranaffär sätter fart i Kaskö

Publicerad: 09:03 - 05 mar 2021

|

Jörgen Pettersson
Havator med 450 anställda är marknadsledare i Sverige, Finland, Norge och Baltikum på tunga lyft och transporter. I dag står det också klart att bolaget köper Revisols hamnkranar i expanderande Kaskö hamn.

Det är hög aktivitet i Kaskö där Kaskö Hamn Ab spelar en viktig roll. I dag kommer beskedet att hamnen dels får en starkare operatör av kranar och transporter i Havator och dels att den tidigare kranoperatören Revisol gör en storsatsning på cirkulär ekonomi i regionen och räknar med kraftig tillväxt vilket kommer såväl hamnen som staden till godo i form av mer trafik och fler arbetsplatser.

– Det är mycket positivt att Havator etablerar sig i Kaskö hamn och förstärker hamnens konkurrenskraft och mångsidighet avsevärt. Förbättrandet av hamnens lyfttjänster är en del av hamnens utvecklings- och investeringsstrategi vars huvudmål är att minst tredubbla hamntrafiken. Samtidigt tillför Revisols satsningar nära hamnen ytterligare synergieffekter. Genom att utveckla hamnfunktionerna kan vi i framtiden erbjuda våra kunder fler möjligheter vilket också kommer att skapa flera arbetsplatser i hamnen och i regionen genom ackumulerade effekter, säger Kaskö hamns vd Patrik Hellman och understryker helhetseffekten av utvecklandet av hamnen.

I dagens pressmeddelande som berättar mer om affären skriver man att genom hamnkransinvesteringen utvecklar Kaskö hamns serviceutbud märkbart, vilket betyder nya möjligheter för hamnens affärsverksamhet, för de företag som utnyttjar hamnen och för hela regionen. I praktiken har Havator Oy och Revisol Oy har ingått ett intentionsavtal om försäljning av  hamnkransverksamheten. Enligt avtalet överförs verksamheten till Havator senast i april 2021. Genom affären börjar Havator erbjuda lyfttjänster åt Kaskö Hamn Ab:s samtliga operatörer.

Havator, grundat 1956, är en helhetsleverantör av tjänster inom tunga lyft och transporter. Företaget verkar i Sverige, Finland, Norge och de baltiska länderna med över 30 lokala enheter. De största kunderna finns inom industri, byggsektorn och infrastrukturprojekt samt ett stort antal mindre kunder via de lokala depånätverken. Koncernen omsätter 90 miljoner euro och antalet medarbetare är cirka 450. Genom att ta över Revisols verksamhet i Kaskö hamn stärker man sin plats som hamnoperatör. Havator har sedan länge erbjudit motsvarande tjänster i hamnen i Ajos (Kemi) och har i år utvidgat till hamnarna i Uleåborg (Vihreäsaari) och Kalajoki. Havator har för avsikt att garantera smidig lyftservice i Kaskö under verksamhetens övergångsskede.

– För oss är det en strategisk satsning att utvidga till en ny hamn genom införskaffandet av Revisols affärsverksamhet. Kaskö hamn är geografiskt utmärkt belägen för t.ex. hantering av projektlaster och alldeles speciellt då man tänker på transporter av vindkraftverk, säger Havators vd Christoffer Landtman.

Till affären hör tre stycken Mantsinen materialhanteringskranar, två i storleksklassen 120 och en i 140. Havator Oy och Kaskö hamn Ab har också inlett förhandlingar om tilläggsinvesteringar till hamnen.

– Vår avsikt är att göra hamnen attraktiv för såväl projektlaster som för containertrafik. Denna målsättning nås då vi tillför hamnens kranpark en för tunga lyft anpassad Gottwald hamnkran, fortsätter Landtman.

Revisol har verkat i Kaskö hamn och erbjudit service åt hamnens kunder i två decennier och står nu redo för en ny strategi. Revisol Oy är ett år 1981 grundat företag inom cirkulär ekonomi och logistik som erbjuder helhetslösningar inom miljöservice och mottagning av företagsavfall samt trä-, energi- och byggavfall och metaller för återvinning och vidareförädling samt för energi- och råmaterialsutnyttjande. Revisol fungerar i Seinäjoki, Nokia, Vasa, Kaskö och Kuopio. Företagets omsättning är ungefär 13 miljoner euro och sysselsätter ca 60 personer.

– Vi är nöjda att arbetet i hamnen fortsätter med större muskler via Havator. Den nya aktören tillför hamnen nya möjligheter. I fortsättningen satsar Revisol Oy på cirkulär ekonomi och strävar efter kraftig tillväxt. Revisol börjar bygga en återvinningsanläggning nära Kaskö hamn våren 2021. Som ett resultat av företagsaffären och Revisols satsningar i Kaskö kommer utbudet på arbetsplatser i regionen och trafiken i Kaskö hamn att öka, säger Revisol Oy:s vd Janne Haavisto.

Kaskö hamn (Port of Kaskinen) ligger på Finlands västkust vid Bottniska viken, ungefär 120 km norr om Björneborg. Hamnen är en TEN-T hamn och är en av landets viktigaste exporthamnar för sågade trävaror och cellulosa och har även specialiserat sig inom hantering av kemiindustri- och bulkfrakt. I hamnen hanteras årligen drygt 1,2 miljoner ton gods varje år.

På den här filmen kan du se mer om Kaskö Hamn Ab.

Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Alla svenska isbrytare i trafik

17 mar

Första operationen gjord på Global Mercy

17 mar

Blåvit nyckelflagga till Viking Line

14 mar

Nytt vinstlyft för Finnlines

07 mar

Finländsk flagg på Viking XPRS

06 mar

Högtryck på tåglast i Umeå

03 mar

Viking Glory, ett år idag

01 mar

Kraftigt upp men ännu minus

28 feb

Ny isbrytare kan köras på metanol

23 feb
isbrytare

Alla svenska isbrytare i trafik

Isen fryser i mars är en gammal sanning som får nytt liv i vinter; efter en mild start är isläget skarpt och svenska Sjöfartsverket har skickat ut alla sina fem isbrytare.

MS

Första operationen gjord på Global Mercy

Den 7 mars genomfördes den allra första operationen ombord på M/S Global Mercy, världens största civila sjukhusfartyg. Fyraårige

test

Blåvit nyckelflagga till Viking Line

Viking Line har beviljats märket Nyckelflaggan av Förbundet för finländskt arbete och blir därmed största turismföretaget som får använda kvalitetsstämpeln.

isbrytare

Alla svenska isbrytare i trafik

Isen fryser i mars är en gammal sanning som får nytt liv i vinter; efter en mild start är isläget skarpt och svenska Sjöfartsverket har skickat ut alla sina fem isbrytare.

isbrytare

Alla svenska isbrytare i trafik

Isen fryser i mars är en gammal sanning som får nytt liv i vinter; efter en mild start är isläget skarpt och svenska Sjöfartsverket har skickat ut alla sina fem isbrytare.

MS

Första operationen gjord på Global Mercy

Den 7 mars genomfördes den allra första operationen ombord på M/S Global Mercy, världens största civila sjukhusfartyg. Fyraårige

/världen runt

En bra mäklare gör så många som möjligt glada och hör till dem som måste se framtiden lite tidigare än andra. Ett bra exempel är Olof Berndtsson som driver egna företaget Nordvik Shipping i Göteborg. Det var han som förde samman säljaren Viking Line med köparen Aegean Sea Lines när Rosella såldes från Östersjön till Medelhavet. Ungefär hur det gick till berättar Olof Berndtsson mer om i Ålands Sjöfarts senaste nummer.

19-åringarna Jesper Virtanen och Felix Englund drömmer om en framtid till sjöss och har tagit det första viktiga steget vid Sjöfartsgymnasiet i Mariehamn. I vår går de ut som vaktstyrmän och hyllar den åländska utbildningen. ”Världens bästa sjömansskola”, säger de om Ålands gymnasium och Alandica Shipping Academy. Hela intervjun finns att läsa på den här länken.

Det finns massor av entusiaster i vår värld och några av dem hittar vi i Sjökvarteret, Mariehamn, där bygget av galeasen Emelia pågår som bäst. Planen är att sjösätta sommaren 2025.

Snart är högsäsongen här igen och de gästande kryssningsfartygen är på väg till Åland med sammanlagt 13.000 passagerare. På den här länken hittar du alla planerade besök.

Torsdagen den 1 juni är det dags för Sjöfartens Dag i Mariehamn då hela den samlade sjöfartsbranschen kommer till Åland. Det bjuds på massor av föreläsningar, insikter, utsikter och mycket mer. På den här länken finns mer att läsa om vad som väntar och vilka företag som är på plats!

Dagen innan, onsdagen den 31 maj, är det på nytt dags för Mercy Ships Race. Har du inte redan anmält dig ska du göra det nu! Följ instruktionerna från den här sidan.

Ses.

Missa inte SJÖFARTENS DAG – torsdag 1 juni 2023!

THE MOVIE FROM 2022

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 20.000 andra, kom in och häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2023 – DATAPOLICY

Resurs 1
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net