Hoppa till innehåll
Ålands Sjöfart
  • Större Viking tjänar mindre pengar

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
W1

Dividendfest för Vikingägare

Publicerad: 13:02 - 16 feb 2024

|

Ålands Sjöfart
Inte sedan 1995, kanske aldrig, har Viking Line levererat en lika stark årsrapport som idag; av vinsten på 36 miljoner delar man ut 48 procent till aktieägarna som föreslås få en euro per aktie i dividend.

I förslaget inför bolagsstämman den 23 april föreslår Viking Lines styrelse att aktieägarna får 1 euro per aktie i dividend vilket är en rejäl förhöjning jämfört med 40 cent som blev årets utdelning. Detta rimmar gott och väl med rederiets dividendpolicy som är att minst 40 procent av en eventuell vinst ska gå till aktieägarna.

– Det är rätt rimligt, det var aktieägarna som ställde upp i samband med nyemissionen under pandemin när läget var oerhört svårt, säger vd Jan Hanses i en kommentar i podcasten Ålands Handel.

Ålands Handels podcast hittar du till exempel på Spotify eller på andra platser där poddar ligger.

Det framstår allt tydligare att pandemin inte bara var pröningarnas prövning utan också startpunkten för comebacken som ett friskt och vinstgivande rederi.

– Vikingandan har alltid varit stark men i samband med pandemin stärktes den ytterligare. Emissionen övertecknades och alla gjorde allt för att vi skulle komma stärkta ur alltihop, säger informationsdirektör Johanna Boijer-Svahnström.

Hela rapporten över fjolåret finns att ladda ner och läsa på den här länken: Bokslutskommunike Viking Line 2023.

Bland allt som hände under fjolåret sticker satsningen på Birka Gotland ut mer än allt annat. Tillsammans med Gotlandsbolaget ska Viking Line den 20 mars inleda kryssningstrafik mellan Stockholm, Mariehamn, Visby och andra orter.

– Det är såklart ett spännande projekt som vi går in för med stor lust tillsammans med Gotlandsbolaget. Det finns så klart kulturskillnader att hantera och mycket annat men vår vilja att lyckas är stark, säger Jan Hanses.

På den här länken till Ålands Handels podcast hör du Jan Hanses och Johanna Boijer-Svahnström förklara mer för Fredrik Rosenqvist och Jörgen Pettersson.

Några nyckeltal för hela fjolåret som framkommer i Viking Lines bokslutskommuniké:

  • Omsättningen uppgick till 491,4 Meur (494,7 Meur).
  • Övriga rörelseintäkter var 9,1 Meur (24,1 Meur).
  • Rörelseresultatet uppgick till 55,0 Meur (38,3 Meur).
  • Finansnettot blev -9,6 Meur (-10,3 Meur).
  • Resultat före skatter uppgick till 45,4 Meur (28,0 Meur).
  • Resultatet efter skatter var 36,3 Meur (22,7 Meur).

Inför resten av det innevarande året är Viking Lines styrelse med ordförande Jakob Johansson i spetsen optimistisk:

”En betydande osäkerhet föreligger fortsättningsvis på grund av det geopolitiska läget och dess inverkan på energipriser, inflation, räntor och valutor samt den inverkan de nämnda osäkerhetsfaktorerna kan komma att ha på resebenägenhet, efterfrågan, konsumtionsmönster och kostnader. Under början av 2023 avyttrades Rosella. Under förutsättning att energipriserna bibehålls på nuvarande nivå och att resebenägenheten håller i sig bedömer styrelsen att resultatet före skatter 2024 förväntas vara i nivå med 2023 om inte realisationsvinst om 8,6 Meur från försäljning av Rosella 2023 medräknas.”

Vd Jan Hanses lyfter i sina kommentarer också fram det historiska att efter mer än sextio verksamhetsår nu prestera det troligen bästa resultatet någonsin:

– Årets fjärde kvartal har utfallit enligt förväntan och innebär att vår helårsprognos har kunnat infrias med ett resultat som är betydligt bättre än 2022. Passagerarvolymerna och fraktvolymerna har bibehållits stabila trots ett färre antal fartyg, samtidigt som de planerade försäljningspriserna har uppnåtts. Under slutet av oktober och i november försvagades passagerarefterfrågan temporärt för att sedan återhämta sig under december. Detta var en marknadsutveckling som föreföll gälla för samtliga aktörer i trafikområdet. Bunkerprisnivåerna har stegvis sjunkit, men är fortfarande mycket höga i förhållande till tiden före pandemin och det ryska anfallskriget i Ukraina. Fortsättningsvis har det oroliga världsläget, bland annat kriget i Ukraina en liten påverkan på vår marknad, säger Hanses.

Tack vare satsningen på Viking Grace och Viking Glory kontrollerar Viking Line idag 72 procent av linjen Stockholm-Åland-Åbo och i mars stärker man också greppet kring Helsingforslinjen då Viking Cinderella gör Gabriella sällskap i trafiken.

Mycket ser bra ut men hotbilderna är inte osynliga. Till exempel vållar nya EU-regler ständig huvudvärk:

”Från och med 2024 kommer vår trafik att omfattas av systemet för utsläppshandel. Detta medför en kostnadsbelastning som vi på medellång sikt endast delvis kan kompensera genom fortsatt arbete med energieffektiviteten. Fossilfria bränslen i den mängd och till ett pris som är ekonomiskt försvarbart existerar inte. Ett införande av ett tidsbestämt ö-undantag från utsläppshandelssystemet för trafiken mellan Finland och Åland är därför välmotiverat då omställningen till fossilfria bränslen inte styrs av kostnaden för utsläppsrätter, utan av tillgången på alternativa fossilfria bränslen. Vi avser inte att minska våra ambitioner att reducera emissionerna från vår trafik då ö-undantaget införs, utan tvärtom utnyttja de inbesparade Bokslutskommuniké januari–december 2023 kostnaderna till fortsatt arbete i riktning mot en omställning till fossilfria bränslen och ökad energieffektivitet. Viking Line har inlett inköp av utsläppsrätter”, skriver Jan Hanses.

I podcasten Ålands Handel utvecklar Hanses och Johanna Boijer-Svahnström hur det här med utsläppsrätter slår mot Viking Line, hur mycket man köpt och vad de kostar idag.

Här är länken till Ålands Handels podcast, Ålands största!

Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Steerprop bryter isen i Sverige

15 sep

Stegra väljer ESL Shipping

14 sep

Rederier rustar för okända vatten

11 sep

Coolcation stärker Viking Line

09 sep

Kongsberg Maritime köper Steerprop

07 sep

Fregatter, färjor och stängda hamnar

04 sep

Vindkraft i fokus för Deltamarin

03 sep

Wallenius tar nästa vindsteg

03 sep

Yachter och isbrytare för Steerprop

03 sep

/ lediga jobb

Loading...

Ordinarie elektriker till Viking Glory

28 aug

Maskinreparatör till Viking Grace

27 aug

Teknisk inspektör till Eckerökoncernen

27 aug

Restaurangchef till Wasaline

26 aug

II maskinmästare till Viking Line

21 aug

Repairman to M/S Eckerö Link

12 aug

Volontärer till Mercy Ships sjukhusfartyg

02 apr

Steerprop bryter isen i Sverige

Finska Steerprop tar hand om huvudpropulsionen när Sverige ersätter sin åldrande statsisbrytarflotta och skalar samtidigt upp sin CRP-teknik till de kraftigaste enheter företaget hittills har byggt.

Stegra väljer ESL Shipping

När Stegras nya stålverk i Boden börjar skapa stora flöden av råvaror och färdigt stål ska finländska ESL Shipping sköta en del av sjötransporterna, ett långsiktigt avtal som passar väl in i rederiets miljardtunga förnyelse av flottan.

Rederier rustar för okända vatten

Från en ledningsrockad i Mariehamn till en avvärjd sabotageövning utanför Svalbard handlar veckans sjöfart om vardagens affärer och en värld där kablar, satellitsignaler och handelsleder är strategiska mål.

Steerprop bryter isen i Sverige

Finska Steerprop tar hand om huvudpropulsionen när Sverige ersätter sin åldrande statsisbrytarflotta och skalar samtidigt upp sin CRP-teknik till de kraftigaste enheter företaget hittills har byggt.

Steerprop bryter isen i Sverige

Finska Steerprop tar hand om huvudpropulsionen när Sverige ersätter sin åldrande statsisbrytarflotta och skalar samtidigt upp sin CRP-teknik till de kraftigaste enheter företaget hittills har byggt.

Stegra väljer ESL Shipping

När Stegras nya stålverk i Boden börjar skapa stora flöden av råvaror och färdigt stål ska finländska ESL Shipping sköta en del av sjötransporterna, ett långsiktigt avtal som passar väl in i rederiets miljardtunga förnyelse av flottan.

/världen runt

I en värld där handelsvägar ritas om, klimatkrav skärps och teknikutvecklingen accelererar snabbare än någonsin, fortsätter sjöfarten att bära världsekonomin över haven. Och mitt i allt detta – Åland!

I nya numret av Ålands Sjöfart tar vi läsaren med världen runt. Från torrdockorna i Gdansk och ingenjörskontoren i Mariehamn till globala konsultkoncerner, klassiska träskutor och framtidens gröna handelsflotta. Det här är inte bara berättelser om fartyg. Det är berättelser om människor som vågar investera, bygga, utveckla och tänka längre än nästa horisont.

Här når du hela tidningen, 56 sidor sjöfartsglädje!

Godby Shipping tar ett strategiskt kliv in i framtiden när M/S Mistral genomgår en omfattande ombyggnad vid Remontowa-varvet i Polen. Ny bulb, nya propellerblad och nedjusterad motoreffekt ska minska bränsleförbrukningen med omkring trettio procent. Det är ingen kosmetisk uppgradering. Det är ett tekniskt vägval i en tid där energieffektivitet blivit en avgörande konkurrensfördel.

Vi följer arbetet nere i torrdockan i Gdansk där sextio ton stål möter erfarenhet, ingenjörskonst och envis problemlösning. Samtidigt möts generationer när den rutinerade dockningsinspektören Lasse Häggblom lotsar nästa generations tekniska expertis in i verkligheten under vattenlinjen.

Läs hela reportaget om hur Godby Shipping vässar flottan för framtiden.

I Mariehamn växer samtidigt något helt annat fram. I Sjökvarteret byggs galeasen Emelia plank för plank, med tjärat lindrev, handslagna träpluggar och ett hantverk som knappt längre finns kvar i världen. När skutan går av stapeln den 25 juli blir det inte bara en sjösättning. Det blir ett levande bevis på att maritim tradition fortfarande kan samla människor kring något större än dem själva.

Vi tar läsaren rakt in i bygghallen där skeppsbyggare, frivilliga och segelmakare tillsammans skapar ett stycke nordisk sjöfartshistoria. Här möts sekler av erfarenhet och framtidstro under samma tak.

Följ med bakom kulisserna när Emelia gör sig redo för havet.

Samtidigt fortsätter den finländska marintekniska kompetensen att erövra världen. Foreship, med stark närvaro på Åland, har vuxit från ett litet ingenjörsbolag i Helsingfors till en global aktör inom RINA-koncernen. Nu samlas över 150 experter inom fartygsdesign, energieffektivisering och hållbara lösningar under samma paraply.

I reportaget berättar bolagets grundare Marcus Höglund om expansionen, den internationella konkurrensen och varför Sjöfartens Dag på Åland fortsätter vara en självklar mötesplats för världens maritima nätverk.

Här läser du om hur åländsk och finländsk kompetens blir global.

Men vi blickar också bakåt för att förstå framtiden bättre.

I ett längre historiskt reportage berättar vi historien om hur finländska och åländska småredare räddade hela det finländska småtonnaget undan kollaps under 1980-talet. Genom envishet, politiskt arbete och ett nytt småtonnageavtal skapades grunden för en modern och konkurrenskraftig lastsjöfart under finländsk flagg.

Det är en berättelse om entreprenörskap, mod och samarbete. Och kanske också en påminnelse om att sjöfarten alltid utvecklats bäst när människor vågat tänka nytt tillsammans.

Läs den fascinerande historien om redarna som förändrade allt.

Och så förstås: Sjöfartens Dag.

I maj fylls Mariehamn åter av redare, tekniker, beslutsfattare, studerande och sjöfartsentusiaster från hela Östersjöregionen. Över 140 utställare och hundratals delegater samlas på Åland för att diskutera geopolitik, framtidens bränslen, energieffektivisering och världshandelns nästa steg. Samtidigt påminner Mercy Ships Race oss om att sjöfarten också handlar om solidaritet, ansvar och människor.

Åland är litet på kartan. Men inom sjöfarten har vi alltid varit större än vår geografi.

Sedan 1939 har Ålands Sjöfart berättat om världen från havets horisont. I dag når tidningen rederier, beslutsfattare och sjöfartsintresserade långt utanför Östersjön, med en digital publik på snart 50.000 följare och en veckovis räckvidd på över en miljon människor.

Det här är ett nummer för alla som vill förstå vart världen är på väg.

För sjöfarten finns överallt. Och framtiden börjar ofta till sjöss.

Next Maritime Day – Sjöfartens Dag Thursday 27 May 2027

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 44.000 andra, kom in, häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

PUBLISHER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@sjofart.ax

/mediakort

Epost till redaktionen:

info@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2026 – DATAPOLICY

  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com