Hoppa till innehåll
Resurs 1

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Close this search box.
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Meny
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Resurs 1
mobilemenu2
15665548_1343258719071786_2176928461649411514_n.jpg

I dag firar vi sjöfarten

Publicerad: 03:09 - 27 sep 2018

|

Jörgen Pettersson

Vi har nått den 27 september 2018 och på Ålands hav blåser det snålt utan att bli alltför besvärligt – som det ibland kan vara. Skulle det bli det är det ingen fara, dagens fartyg är byggda för att klara av i stort sett alla tänkbara förhållanden. I varje fall så länge som sjömannen vid rodret håller sig till givna regler och använder sitt egna förnuft. Det är nämligen inte alltid som passagerarna gör det.

I dag firar världen och vi på Ålands Sjöfart World Maritime Day, Världssjöfartens egen dag. Det ordnas möten, seminarier och events över hela planeten vilket inte är så konstigt – shippingen känner inga geografiska gränser. Havet är stort, bedårande och livsfarligt var man än råkar befinna sig. Dessutom är branschen som håller havet livande fylld av möjligheter. Trots tilltagande automation är behovet av sjömän skriande, visar en färsk studie från inflytelserika IMarEST (Institute of Marine Engineering, Science and Technology).

Det är i år också 70 år sedan International Maritime Organisation (IMO) bildades med målsättningen att skapa liknande regler för hela världens fartyg. Det är i sig en grannlaga uppgift, man räknar med 52.000 handelsfartyg som ser till att 90 procent av alla varor och gods som byter ägare i världen når köparna. 4.500 av dem är roro- och passagerarfartyg som inte bara transporterar varor utan också skapar möjligheter för människor att resa förmånligt. IMO har lyckats väl i sin uppgift och bland annat därför hör sjöfart till de absolut säkraste och mest miljövänliga transportsätten

Världssjöfartens dag firas (såklart) av IMO men också av världsorganisationer som Förenta Nationerna, en organisation som sett till att världen i dag är en mer fantastisk plats än den var efter andra världskriget då den bildades. Här finns mer att läsa om ett internationellt samarbete som gjort skillnad. I Stockholm träffas i dag intressenterna i Maritimt Forum för att hylla alla de människor som på olika sätt driver utveckling och ser möjligheter där andra ser problem. Vd Joachim Glassell se framåt:

– Att vi samlas här i dag och uppmärksammar IMO, som för övrigt fyller 70 år, firar detta och lyfter goda insatser till sjöss, är både roligt och framförallt viktigt. Sjöfarten gör fantastisk nytta genom effektiva godstransporter. Besöksnäringens statistik växer från år till år och vi ser en medveten ökning av resenärer som väljer sjöfarten. Med det sagt, ger sjöfarten positiva resultat för ökad sysselsättning för hela Sverige”, säger han.

På Östersjön är handelssjöfarten vägen framåt och till varandra. Temat för Världssjöfartens Dag är i år ”IMO 70: Our Heritage – Better Shipping for a Better Future”. Det är en djärv vision som vi är på god väg att göra till verklighet – bättre sjöfart för en bättre framtid. Finländsk sjöfart befinner sig i täten när det gäller hållbar sjöfart och nya tekniska innovationer. Tag bara M/S Viking Grace eller för den delen hela det finländska shippingklustret som Åland är en viktig del av – inte minst genom att varje år arrangera Sjöfartens dag; nästa år den 9 maj i Mariehamn. Tag tillfället att besöka Fredens öar och Östersjöns hjärta för att bekanta dig inte bara med ett självstyrt, neutraliserat och demilitariserat landskap utan för att möta de människor som varje dag gör världen lite bättre. Är du nyfiken på programmet och föreläsarna finns mer att läsa på den här länken.

 

Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Isbrytaren Sankt Erik lämnar kajen

26 sep

Viking Line växer i Eckerö

25 sep

Youtuber testar heldag på Åland

22 sep

Håll ut Island, sjöräddare på väg

19 sep

Europalink tillbaka i Malmö

18 sep

Metanolfartyg för Wärtsilä och Stena

17 sep

Grafitfärg testas på Baltic Queen

17 sep

Tiina Ahola döpte Finnsirius

13 sep

Vajerfärja blir elektrisk

13 sep
SS Sankt Erik Stockholm 2016

Isbrytaren Sankt Erik lämnar kajen

Isbrytaren Sankt Erik lämnar på torsdag sin kaj intill Sjöhistoriska i Stockholm för en besiktningstur; fartyget drivs fram med en ångmaskin som ger 2.800 hästkrafter.

Viking1

Viking Line växer i Eckerö

Börsnoterade Viking Line fortsätter köpa aktier i Rederi Ab Eckerö och är efter det senaste köpet väldigt nära att nå tjugo procent vilket skulle göra Eckerö till ett intressebolag.

aw

Youtuber testar heldag på Åland

Youtubern Alexander Williamson, 34, från Huddinge har släppt 38 kryssningsfilmer på Youtube; den senaste handlar om en resa med M/S Gabriella som för övrigt gör en specialkryssning till Mariehamn för helgens stora Skördefest.

SS Sankt Erik Stockholm 2016

Isbrytaren Sankt Erik lämnar kajen

Isbrytaren Sankt Erik lämnar på torsdag sin kaj intill Sjöhistoriska i Stockholm för en besiktningstur; fartyget drivs fram med en ångmaskin som ger 2.800 hästkrafter.

SS Sankt Erik Stockholm 2016

Isbrytaren Sankt Erik lämnar kajen

Isbrytaren Sankt Erik lämnar på torsdag sin kaj intill Sjöhistoriska i Stockholm för en besiktningstur; fartyget drivs fram med en ångmaskin som ger 2.800 hästkrafter.

Viking1

Viking Line växer i Eckerö

Börsnoterade Viking Line fortsätter köpa aktier i Rederi Ab Eckerö och är efter det senaste köpet väldigt nära att nå tjugo procent vilket skulle göra Eckerö till ett intressebolag.

/världen runt

Nya numret av Ålands Sjöfart tar avstamp i Sjöfartens Dag torsdagen den 1 juni. Då kommer 650 av branschens olika aktörer till Mariehamn för att tillsammans fortsätta utveckla fartyg, affärer, logistiska system och välfärd över hela världen.

Sjöfarten har många utmaningar att hantera och möjligheterna är närmast oändliga för den som har fokus och väljer att söka rätt hellre än hitta fel, påminner publisher Jörgen Pettersson om på ledarplats.

När vi pratar shipping är säkerhet det som allting börjar och slutar med. På Åland finns Alandica Shipping Academy som samordnar den åländska sjöfartsutbildningen och gör den till värlsklass. ASA Safety Center ordnar kurser och ser till att du är redo för det oväntade. Så här kan det gå till i verkligheten!

Åland är ett samhälle där sjöfarten är samma sak som livsluft och framtidstro. På en ö är det tydligt att havet aldrig åtskiljer utan förenar. I praktiken lever vi av havet och det ska bli extra tydligt nästa sommar då Tall Ships Races är tillbaka! Här kan du läsa mer om planerna för ännu en fantastisk sommar.

Tillsammans med Rederierna i Finland och resten av landets sjöfartskluster är fokus idag och framöver på utveckling och framtid. Ett led i det är att ta ett större ansvar för hela den globala sjöfarten och inom IMO. Finland och Åland vill vara med där det händer!

En som verkligen var med när det hände är den fyrmastade barken Pommern som finns att besöka i Mariehamn. Fartyget jubilerar i år på olika sätt. Det är 120 år sedan hon byggdes, det är 100 år sedan UNESCO-prisade segelfartygskungen Gustaf Erikson köpte henne och det är 70 år sedan hon skänktes som muesifartyg till Mariehamn. Här kan du läsa mer om sommarens firande.

Ha en fin sommar!

Next Maritime Day – Sjöfartens Dag Thursday 23 May 2024

THE MOVIE FROM 2022

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 22.000 andra, kom in, häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2023 – DATAPOLICY

Resurs 1
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net