Hoppa till innehåll
Ålands Sjöfart
  • Större Viking tjänar mindre pengar

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
Birka

Comeback för Birkas fyrkryssning

Publicerad: 19:02 - 23 feb 2025

|

Ålands Sjöfart
M/S Birka Stockholm lanserar fyrkryssning den 20 maj för de äkta entusiasterna; på många sätt liknande fyrkryssningen med föregångaren Birka Stockholm 2020.

Hela 90 fyrar på 21 timmar i världens vackraste skärgård – det erbjuder Östersjökryssaren Birka Gotland den 20 maj.

Förra gången detta gjordes var 2020 då fartget som på den tiden hette M/S Birka Stovkholm avverkade 55 fyrar på en intensiv kryssning. Läs mer om programmet från då, på den här länken.

Birka Gotland är nöjeskryssaren som erbjuder upplevelser och underhållning på Östersjön varje dag. Under våren satsar fartyget på 12 olika temakryssningar riktade till en specialintresserad allmänhet. En av de stora nyheterna är att avgången den 20 maj är en skräddarsydd färd genom skärgården som täcker in 80 skärgårdsfyrar och 10 havsfyrar.

– Det finns ett stort intresse för fyrar i Östersjöregionen varför Birka Gotland nu erbjuder en kryssning för alla fantaster när skärgården är som vackrast. Vi gör avstickare från vår vanliga resväg mellan Stockholm och Mariehamn för att täcka in så många fyrar som möjligt, och gör detta på efterfrågan från våra kunder. Vi ser fram emot att ge både de mest insatta liksom helt nytillkomna fyrintresserade ett alldeles speciellt dygn till havs, säger Daniela Nikander, produkt- och konceptchef Gotland Alandia Cruises.

Birka Gotlands övriga temakryssningar i vår omfattar allt från musikkryssningar till litteratur, gaming, släktforskning och jakt.

– Hos oss får alla som förenas av ett specialintresse möjligheten att träffas och umgås kring det de brinner extra mycket för. Om det så är 60- och 70-talsmusik eller jakt så ställer vi upp med en trivsam inramning med shopping, spa, underhållning och god mat, och en möjlighet att förkovra sig under ett dygn tillsammans med likasinnade, säger Daniela Nikander.

Några av de kommande specialkryssningarna:

  • Buckle up Countryfest 6/3.
  • Författarkryssning 10/3.
  • 60-tals pop & 70-talsdisco 13/3.
  • Soul Train Disco Cruise 14/3.
  • Jaktkryssning 21/3 2025.
  • Släktforskarkryssningen 6/4.
  • Lasse Stefanz-kryssningar 8 & 9/4.
  • Vinylkryssning 8/5.
Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Global Mercy sätter kurs mot Ghana

26 jul

På lördag löper Emelia av stapeln

24 jul

Nyckelroll för Oden i Arktis

23 jul

Tallinks vd jagar lönsamhet

23 jul

Ritz-Carltons lyxjakt till Mariehamn

21 jul

Teknikprofil tar över Åbo hamn

15 jul

Vindkraft för nya Baltic Timber

15 jul

Miljöbomb vid Utö töms nu på olja

14 jul

Stark frakt trots halvår med förlust

14 jul

/ lediga jobb

Loading...

Maskinmästare till Viking Line

20 jul

Överstyrman till M/S Eckerö

16 jul

Volontärer till Mercy Ships sjukhusfartyg

02 apr

Global Mercy sätter kurs mot Ghana

Efter tre år, över 5.000 behandlade patienter och mer än 106.000 utbildningstimmar lämnar Mercy Ships’ sjukhusfartyg Global Mercy Sierra Leone för ett nytt tio månader långt uppdrag i Ghana.

På lördag löper Emelia av stapeln

Imorgon lördag löper galeasen Emelia av stapeln i Mariehamn, ett ögonblick som kan locka den största publiken till en sjösättning på Åland sedan Albanus skrev historia 1988.

Nyckelroll för Oden i Arktis

När isbrytaren Oden återvänder till centrala Norra ishavet i augusti handlar expeditionen både om klimatforskning och om den betydligt större frågan om vem som i framtiden får rätt till havsbottnen under Arktis.

Global Mercy sätter kurs mot Ghana

Efter tre år, över 5.000 behandlade patienter och mer än 106.000 utbildningstimmar lämnar Mercy Ships’ sjukhusfartyg Global Mercy Sierra Leone för ett nytt tio månader långt uppdrag i Ghana.

Global Mercy sätter kurs mot Ghana

Efter tre år, över 5.000 behandlade patienter och mer än 106.000 utbildningstimmar lämnar Mercy Ships’ sjukhusfartyg Global Mercy Sierra Leone för ett nytt tio månader långt uppdrag i Ghana.

På lördag löper Emelia av stapeln

Imorgon lördag löper galeasen Emelia av stapeln i Mariehamn, ett ögonblick som kan locka den största publiken till en sjösättning på Åland sedan Albanus skrev historia 1988.

/världen runt

I en värld där handelsvägar ritas om, klimatkrav skärps och teknikutvecklingen accelererar snabbare än någonsin, fortsätter sjöfarten att bära världsekonomin över haven. Och mitt i allt detta – Åland!

I nya numret av Ålands Sjöfart tar vi läsaren med världen runt. Från torrdockorna i Gdansk och ingenjörskontoren i Mariehamn till globala konsultkoncerner, klassiska träskutor och framtidens gröna handelsflotta. Det här är inte bara berättelser om fartyg. Det är berättelser om människor som vågar investera, bygga, utveckla och tänka längre än nästa horisont.

Här når du hela tidningen, 56 sidor sjöfartsglädje!

Godby Shipping tar ett strategiskt kliv in i framtiden när M/S Mistral genomgår en omfattande ombyggnad vid Remontowa-varvet i Polen. Ny bulb, nya propellerblad och nedjusterad motoreffekt ska minska bränsleförbrukningen med omkring trettio procent. Det är ingen kosmetisk uppgradering. Det är ett tekniskt vägval i en tid där energieffektivitet blivit en avgörande konkurrensfördel.

Vi följer arbetet nere i torrdockan i Gdansk där sextio ton stål möter erfarenhet, ingenjörskonst och envis problemlösning. Samtidigt möts generationer när den rutinerade dockningsinspektören Lasse Häggblom lotsar nästa generations tekniska expertis in i verkligheten under vattenlinjen.

Läs hela reportaget om hur Godby Shipping vässar flottan för framtiden.

I Mariehamn växer samtidigt något helt annat fram. I Sjökvarteret byggs galeasen Emelia plank för plank, med tjärat lindrev, handslagna träpluggar och ett hantverk som knappt längre finns kvar i världen. När skutan går av stapeln den 25 juli blir det inte bara en sjösättning. Det blir ett levande bevis på att maritim tradition fortfarande kan samla människor kring något större än dem själva.

Vi tar läsaren rakt in i bygghallen där skeppsbyggare, frivilliga och segelmakare tillsammans skapar ett stycke nordisk sjöfartshistoria. Här möts sekler av erfarenhet och framtidstro under samma tak.

Följ med bakom kulisserna när Emelia gör sig redo för havet.

Samtidigt fortsätter den finländska marintekniska kompetensen att erövra världen. Foreship, med stark närvaro på Åland, har vuxit från ett litet ingenjörsbolag i Helsingfors till en global aktör inom RINA-koncernen. Nu samlas över 150 experter inom fartygsdesign, energieffektivisering och hållbara lösningar under samma paraply.

I reportaget berättar bolagets grundare Marcus Höglund om expansionen, den internationella konkurrensen och varför Sjöfartens Dag på Åland fortsätter vara en självklar mötesplats för världens maritima nätverk.

Här läser du om hur åländsk och finländsk kompetens blir global.

Men vi blickar också bakåt för att förstå framtiden bättre.

I ett längre historiskt reportage berättar vi historien om hur finländska och åländska småredare räddade hela det finländska småtonnaget undan kollaps under 1980-talet. Genom envishet, politiskt arbete och ett nytt småtonnageavtal skapades grunden för en modern och konkurrenskraftig lastsjöfart under finländsk flagg.

Det är en berättelse om entreprenörskap, mod och samarbete. Och kanske också en påminnelse om att sjöfarten alltid utvecklats bäst när människor vågat tänka nytt tillsammans.

Läs den fascinerande historien om redarna som förändrade allt.

Och så förstås: Sjöfartens Dag.

I maj fylls Mariehamn åter av redare, tekniker, beslutsfattare, studerande och sjöfartsentusiaster från hela Östersjöregionen. Över 140 utställare och hundratals delegater samlas på Åland för att diskutera geopolitik, framtidens bränslen, energieffektivisering och världshandelns nästa steg. Samtidigt påminner Mercy Ships Race oss om att sjöfarten också handlar om solidaritet, ansvar och människor.

Åland är litet på kartan. Men inom sjöfarten har vi alltid varit större än vår geografi.

Sedan 1939 har Ålands Sjöfart berättat om världen från havets horisont. I dag når tidningen rederier, beslutsfattare och sjöfartsintresserade långt utanför Östersjön, med en digital publik på snart 50.000 följare och en veckovis räckvidd på över en miljon människor.

Det här är ett nummer för alla som vill förstå vart världen är på väg.

För sjöfarten finns överallt. Och framtiden börjar ofta till sjöss.

Next Maritime Day – Sjöfartens Dag Thursday 27 May 2027

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 44.000 andra, kom in, häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

PUBLISHER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@sjofart.ax

/mediakort

Epost till redaktionen:

info@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2026 – DATAPOLICY

  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com