Hoppa till innehåll
Resurs 1

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Close this search box.
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Meny
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Resurs 1
mobilemenu2
220111birka23.jpg

Birka Paradise tillbaka efter ombyggnaden

Publicerad: 10:01 - 24 jan 2011

|

Jörgen Pettersson

Varvsbesöket är över för Birka Paradise, här ser du alla bilder på renoveringen. Några stora ombyggnader handlar det inte om.Däremot har mycket fräschats upp, besvärliga hörn har byggts bort och bardisken i Copacabana-baren förlängts.

SJÖFART I taxfreebutiken har trägolvet runt lokalen försvunnit, de bruna och gula färgerna är borta och miljön har blivit betydligt mer öppen och fräsch. Och med den knepiga träinredningen borta har man kunnat öppna upp för fler hyllor.

– Ytan är alltså densamma, trots det har vi fått 25 procent mer hyllutrymme, säger Inger Eriksson, intendent ombord och hjärnan bakom ombyggnaderna.

Riktigt klart är det nu inte. Fortfarande ekar hammarslag i taxfreen, och här och där hänger en nyuppsatt plattv med sladdarna dinglande i luften. Lekrummet är knappt påbörjat. Men det är sådant som kan lösas under gång. Allt som skulle göras på varvet är gjort. Sedan återstår garantireparationer och kontroller. De nya kassalinjernas varuband till exempel; de har monterats fel och har redan nötts sönder i kanterna.

– Det har varit mycket förberedelser. Vi började med projekteringsarbetet redan i höstas.

En del saker har man fått rita in efter hand.

– Här i Pacific Pub har vi flyttat dj-båset, byggt till en riktig pub och torget i mitten kan nu fungera som dansgolv. Men när vi öppnade upp märkte vi att ljudnivån blev för hög, så då fick vi sätta upp den här ljuddämpande konstruktionen i taket.

En bit från bardisken står en staty av Johnny Depps rollfigur i Pirates of the Carribean. Den blev populär direkt.

– Alla ska dit och klämma. Och fotografera sig.

Dessutom är pubområdet dynamiskt. Glasväggarna som skiljer sektionerna åt kan öppnas, och bardisken är längre.

Den riktigt långa bardisken hittar man i Copacabana, den stora puben i aktern. Den gamla V-formade bardisken har byggts om till en rundad.

– Den är 23 meter lång och har 7 barstationer. Man kan alltså ha 14 bartendrar samtidigt. Satellitbaren där i hörnet har blivit ljud- och ljusbås i stället. Ofta var det fullt i stora baren, och helt tomt i den lilla. Då är det här bättre. Dessutom har alla sittmöbler klätts om.

Det finns mer. Buffén har byggts om, utökats och försetts med flyttbara glasväggar så att pianobaren kan ta en del av bufférestaurangens utrymme när man inte serverar mat. Det ger 50 extra sittplatser.

– Man gör ju en teknisk översyn vart tredje år, och försöker man göra sådana här uppfräschningar. Nu är fartyget sex år, och vi har hunnit se vad som fungerar och vad som kan bli bättre. Gästflöden som krockar i buffén till exempel, och i taxfreen, berättar Eva Frösch, fartygets andra intendent.

Birka Paradise är känt för sina stamgäster. Många åker ofta.

– Många hade nog läst om uppehållet och ombyggnaden, för jag hörde många säga att det till och med luktade nymålat när de kom ombord.

Hon är mycket nöjd med ombyggnaden. Och med 15 års arbete för olika rederier borde hon veta.

– Absolut. Det här var den bästa dockningen någonsin.

Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Isbrytaren Sankt Erik lämnar kajen

26 sep

Viking Line växer i Eckerö

25 sep

Youtuber testar heldag på Åland

22 sep

Håll ut Island, sjöräddare på väg

19 sep

Europalink tillbaka i Malmö

18 sep

Metanolfartyg för Wärtsilä och Stena

17 sep

Grafitfärg testas på Baltic Queen

17 sep

Tiina Ahola döpte Finnsirius

13 sep

Vajerfärja blir elektrisk

13 sep
SS Sankt Erik Stockholm 2016

Isbrytaren Sankt Erik lämnar kajen

Isbrytaren Sankt Erik lämnar på torsdag sin kaj intill Sjöhistoriska i Stockholm för en besiktningstur; fartyget drivs fram med en ångmaskin som ger 2.800 hästkrafter.

Viking1

Viking Line växer i Eckerö

Börsnoterade Viking Line fortsätter köpa aktier i Rederi Ab Eckerö och är efter det senaste köpet väldigt nära att nå tjugo procent vilket skulle göra Eckerö till ett intressebolag.

aw

Youtuber testar heldag på Åland

Youtubern Alexander Williamson, 34, från Huddinge har släppt 38 kryssningsfilmer på Youtube; den senaste handlar om en resa med M/S Gabriella som för övrigt gör en specialkryssning till Mariehamn för helgens stora Skördefest.

SS Sankt Erik Stockholm 2016

Isbrytaren Sankt Erik lämnar kajen

Isbrytaren Sankt Erik lämnar på torsdag sin kaj intill Sjöhistoriska i Stockholm för en besiktningstur; fartyget drivs fram med en ångmaskin som ger 2.800 hästkrafter.

SS Sankt Erik Stockholm 2016

Isbrytaren Sankt Erik lämnar kajen

Isbrytaren Sankt Erik lämnar på torsdag sin kaj intill Sjöhistoriska i Stockholm för en besiktningstur; fartyget drivs fram med en ångmaskin som ger 2.800 hästkrafter.

Viking1

Viking Line växer i Eckerö

Börsnoterade Viking Line fortsätter köpa aktier i Rederi Ab Eckerö och är efter det senaste köpet väldigt nära att nå tjugo procent vilket skulle göra Eckerö till ett intressebolag.

/världen runt

Nya numret av Ålands Sjöfart tar avstamp i Sjöfartens Dag torsdagen den 1 juni. Då kommer 650 av branschens olika aktörer till Mariehamn för att tillsammans fortsätta utveckla fartyg, affärer, logistiska system och välfärd över hela världen.

Sjöfarten har många utmaningar att hantera och möjligheterna är närmast oändliga för den som har fokus och väljer att söka rätt hellre än hitta fel, påminner publisher Jörgen Pettersson om på ledarplats.

När vi pratar shipping är säkerhet det som allting börjar och slutar med. På Åland finns Alandica Shipping Academy som samordnar den åländska sjöfartsutbildningen och gör den till värlsklass. ASA Safety Center ordnar kurser och ser till att du är redo för det oväntade. Så här kan det gå till i verkligheten!

Åland är ett samhälle där sjöfarten är samma sak som livsluft och framtidstro. På en ö är det tydligt att havet aldrig åtskiljer utan förenar. I praktiken lever vi av havet och det ska bli extra tydligt nästa sommar då Tall Ships Races är tillbaka! Här kan du läsa mer om planerna för ännu en fantastisk sommar.

Tillsammans med Rederierna i Finland och resten av landets sjöfartskluster är fokus idag och framöver på utveckling och framtid. Ett led i det är att ta ett större ansvar för hela den globala sjöfarten och inom IMO. Finland och Åland vill vara med där det händer!

En som verkligen var med när det hände är den fyrmastade barken Pommern som finns att besöka i Mariehamn. Fartyget jubilerar i år på olika sätt. Det är 120 år sedan hon byggdes, det är 100 år sedan UNESCO-prisade segelfartygskungen Gustaf Erikson köpte henne och det är 70 år sedan hon skänktes som muesifartyg till Mariehamn. Här kan du läsa mer om sommarens firande.

Ha en fin sommar!

Next Maritime Day – Sjöfartens Dag Thursday 23 May 2024

THE MOVIE FROM 2022

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 22.000 andra, kom in, häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2023 – DATAPOLICY

Resurs 1
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2024
    • Maritime Day Åland 2023
  • Mercy Ships Race 2024
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net