Hoppa till innehåll
Resurs 1

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Close this search box.
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Meny
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Resurs 1
mobilemenu2
img_8420.jpg

Alpo byggde sin egen Misida

Publicerad: 18:10 - 09 okt 2016

|

Jörgen Pettersson

Sjökaptenen Alpo Mikkola hör till de som i grunden förändrat den finländska och åländska sjöfarten. Han startade Godby Shipping Ab år 1973 och har tålmodigt och strategiskt byggt upp rederiet till vad det blivit i dag då sonen Dan och dottern Eva tagit över. Fast helt frånkopplad är inte Alpo som sitter i styrelsen, gör inspektioner OCH under de senaste fem vintrarna har byggt en skalenlig och exakt modell av ms Misida i garaget vid sommarstugan i Lemland.

När man sitter och dricker kaffe vid sommarstugan tillsammans med Alpo och hans hustru Ingelise gäller det att vara på tårna.

”Vilken båt är det där”, utbrister Alpo och pekar ut genom titthålet han huggit i den annars trädbevuxna strandlinjen.

Det är eftermiddag och färjor och roro-fartyg passerar revy och man har minuter på sig att identifiera fartyget. Alpo känner till dem alla för det gör man efter ett långt liv i shippingen. Men det är egentligen inte sjöfartens stora linjer vi ska prata i dag. I sådana fall kunde man lyfta fram att det i tiderna var Alpo Mikkola som såg till att det alls blev någon finländsk lastfartyg när färjorna triggade lönerna och fackföreningarna var stenhårda. Först bildade han Småtonnageföreningen som senare blev en del av Rederierna i Finland som branschorganisationen heter i dag.

Alldeles nyligen var han också med på ett hörn när Godby Shipping-gruppen köpte roro-fartyget Baltica. Då ryckte Alpo ut och besiktigade fartyget och hittade detaljer som ingen tidigare sett, trots tjugo år i trafik. Sådan är han Alpo, han ser ofta det som andra inte ser.

Exakt modell av Misida

I dag ska det handla om roro-fartyget Misida som byggdes vid tyska varvet J.J. Sietas och levererades år 2007. Fartyget är 165 meter långt och lastar 11.400 DWT. Sedan fem vintrar tillbaka har Alpo Mikkola mödosamt och med stor precision byggt en skalenlig modell av Misida. Det är den Ålands Sjöfart kommit för att titta närmare på.

Modellen som står i garaget är byggd i skalan 100:28,67 och mäter drygt fem och en halv meter och väger några hundra kilo. Det är en imponerande skapelse som Mikkola byggt. Skrovet är exakt som originalet liksom överbyggnaden och allt annat. Detaljrikedomen är på den nivån att det är svårt att begripa. Man undrar hur det är möjligt.

”Jag reste med dem många gånger för jobbets räkning och tog då hundratals bilder vilka hjälpte mig minnas hur det såg ut”, förklarar han.

Erbjöds till museet

Belysningen som består av små dioder är samma som på det stora fartyget, förtöjningstrossar och surrningsfästen ochtrailerbockar och livbojar och sopsorteringstunnor och så vidare; allt är som i verkligheten. Modellen tog fem vintrar att bygga och då var det inte många lediga dagar.

Inte nog med de fasta detaljerna. Även det rörliga är på riktigt. Propellrarna snurrar, både den aktre och den i bogen, stabilisatorerna skjuts ut elektriskt och de stora lastramperna kan stängas och öppnas.

Navigationslanternorna fungerar klanderfritt och hela modellen blir en uppvisning i hur ett fartyg fungerar.

Vad ska hända med den nu. Det är ju inte så kul att den bara står i ett garage i Lemland?

”Jag vet inte riktigt än, den har ju nyligen blivit klar. Jag har erbjudit den till Ålands sjöfartsmuseum som tycker den är lite för stor. Jag väntar fortfarande på ett svar från dem”, säger Alpo Mikkola.

Personligen kan jag tycka det låter underligt. Denna modell vore fantastisk att ha stående för både barn och vuxna att med egna ögon se och höra hur ett modernt lastfartyg fungerar. Det krävs knappast så mycket för att göra reglagen användarvänliga och modellen lättillgänglig. Och visst vore det ju synd om den fördes till Åbo eller Kotka varifrån man visat intresse.

Text och foto: Jörgen Pettersson

Fotnot: Misidas systerfartyg heter Misana. Den kryssade jag med häromåret och skrev ett reportage till Ålandsbloggen som du hittar här.

 

Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Johansson redo bli ny ordförande

31 mar

Anttila ny chef för Aboa Mare

28 mar

Gotlands folkrederi nystartar Birka

28 mar

Gotlandsbolaget startar Ålandskryssningar

27 mar

Bättre försäkringar för Alandia

27 mar

Tillbaks till Nordpolen för Oden

25 mar

Innamo blir namnet på nya färjan

24 mar

På Åland hittar du vägen till sjöfarten

22 mar

Alla svenska isbrytare i trafik

17 mar
Jakob

Johansson redo bli ny ordförande

När Viking Line håller bolagsstämma den 27 april är det sista gången som sjöfartsrådet Ben Lundqvist håller i klubban som styrelseordförande; han ersätts då av investeraren Jakob Johansson som blir den förste som inte heter Lundqvist i efternamn att leda bolaget.

Riku_Anttila_1

Anttila ny chef för Aboa Mare

Sjökapten Riku Anttila har i februari tagit över som chef för utbildningscentret Aboa Mare och dess 400 studeranden vid Axxell och Yrkeshögskolan Novia.

Gotland

Gotlands folkrederi nystartar Birka

Gotlandsbolaget hör till Sveriges mest inflytelserika rederier med en historia som går tillbaka till 1865; nu tar koncernen ett nytt steg i utvecklingen och inleder trafik på Åland med M/S Birka Stockholm.

Jakob

Johansson redo bli ny ordförande

När Viking Line håller bolagsstämma den 27 april är det sista gången som sjöfartsrådet Ben Lundqvist håller i klubban som styrelseordförande; han ersätts då av investeraren Jakob Johansson som blir den förste som inte heter Lundqvist i efternamn att leda bolaget.

Jakob

Johansson redo bli ny ordförande

När Viking Line håller bolagsstämma den 27 april är det sista gången som sjöfartsrådet Ben Lundqvist håller i klubban som styrelseordförande; han ersätts då av investeraren Jakob Johansson som blir den förste som inte heter Lundqvist i efternamn att leda bolaget.

Riku_Anttila_1

Anttila ny chef för Aboa Mare

Sjökapten Riku Anttila har i februari tagit över som chef för utbildningscentret Aboa Mare och dess 400 studeranden vid Axxell och Yrkeshögskolan Novia.

/världen runt

En bra mäklare gör så många som möjligt glada och hör till dem som måste se framtiden lite tidigare än andra. Ett bra exempel är Olof Berndtsson som driver egna företaget Nordvik Shipping i Göteborg. Det var han som förde samman säljaren Viking Line med köparen Aegean Sea Lines när Rosella såldes från Östersjön till Medelhavet. Ungefär hur det gick till berättar Olof Berndtsson mer om i Ålands Sjöfarts senaste nummer.

19-åringarna Jesper Virtanen och Felix Englund drömmer om en framtid till sjöss och har tagit det första viktiga steget vid Sjöfartsgymnasiet i Mariehamn. I vår går de ut som vaktstyrmän och hyllar den åländska utbildningen. ”Världens bästa sjömansskola”, säger de om Ålands gymnasium och Alandica Shipping Academy. Hela intervjun finns att läsa på den här länken.

Det finns massor av entusiaster i vår värld och några av dem hittar vi i Sjökvarteret, Mariehamn, där bygget av galeasen Emelia pågår som bäst. Planen är att sjösätta sommaren 2025.

Snart är högsäsongen här igen och de gästande kryssningsfartygen är på väg till Åland med sammanlagt 13.000 passagerare. På den här länken hittar du alla planerade besök.

Torsdagen den 1 juni är det dags för Sjöfartens Dag i Mariehamn då hela den samlade sjöfartsbranschen kommer till Åland. Det bjuds på massor av föreläsningar, insikter, utsikter och mycket mer. På den här länken finns mer att läsa om vad som väntar och vilka företag som är på plats!

Dagen innan, onsdagen den 31 maj, är det på nytt dags för Mercy Ships Race. Har du inte redan anmält dig ska du göra det nu! Följ instruktionerna från den här sidan.

Ses.

Missa inte SJÖFARTENS DAG – torsdag 1 juni 2023!

THE MOVIE FROM 2022

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 20.000 andra, kom in och häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2023 – DATAPOLICY

Resurs 1
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2023
    • Maritime Day Åland 2022
  • Mercy Ships Race 2023
    • Mercy Ships Race 2022
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Förbundet
    • Rederier
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net