När vintertrafiken i norra Östersjön blir allt mer strategisk investerar finska Alfons Håkans i en ny högpresterande isgående bogserare från nederländska Damen Shipyards Group, ett fartyg byggt för världens tuffaste hamnförhållanden.
I takt med att klimatet förändras, säkerhetsläget hårdnar och hamnarna runt Bottenviken får allt större betydelse växer också kraven på bogseringskapacitet. Nu stärker åborederiet Alfons Håkans sin flotta med ett specialiserat isgående fartyg. Under ITS-konferensen i Göteborg skrev bolaget avtal med nederländska Damen om leverans av en ASD Tug 3413 ICE, en av marknadens mest avancerade bogserbåtar för vinteroperationer.
För Alfons Håkans är det ändå ingen chansning. Familjebolaget, som är inne på sin sjätte generation och erbjuder bogsering, räddningstjänster och isbrytning i Finland, Estland och Lettland känner väl till både Damen och konceptet bakom de isförstärkta ASD-bogserarna. År 2019 levererades en Damen ASD Tug 3010 ICE till rederiet och den erfarenheten har nu lett vidare till nästa steg. Bakgrunden till affären finns också längre norrut, i svenska Luleå. Där opererar hamnen systerfartyget Victoria, också av typen ASD Tug 3413 ICE. Rapporterna därifrån verkar ha gjort avtryck.
– Våra kaptener har nära kontakt med kaptenerna i hamnen där. De har hört mycket positiva omdömen om ASD Tug 3413 ICE och dess kapacitet i isförhållanden, säger Joakim Håkans, för familjen Håkans’ räkning, i samband med avtalet.
Han lyfter också fram stödet från Damen efter tidigare leveranser som en viktig faktor bakom beslutet. Detta säger en del om hur marknaden förändras. För bara ett par decennier sedan handlade bogserbåtsmarknaden främst om rå dragkraft och hamnmanövrering. Nu handlar det lika mycket om vinterkapacitet, energieffektivitet, driftsäkerhet och tekniskt stöd över hela livscykeln. Inte minst i Östersjöregionen, där isvintrar fortfarande kan lamslå logistikkedjor och där hamnarna samtidigt pressas att hålla hög regularitet året runt.
Den nya bogseraren är byggd för just det. Skrovet är förstärkt enligt den finsk-svenska isklassen BV Ice Class 1A Super, den högsta civila isklassen för fartyg i regionen. Konstruktionen omfattar tjocka stålplåtar, högdragfast stål och skyddade anoder för drift i extrema vintermiljöer. Damen uppger dessutom att fartygets ytbehandling gör det möjligt att operera i temperaturer ned till minus 40 grader.
Ombord finns uppvärmda räcken, däckspaneler och fönsterlösningar som ska hålla besättningen operativ även under svåra förhållanden. Vinschen är placerad frostfritt inne i överbyggnaden, något som kan låta som en detalj men som i praktiken kan vara avgörande när is, snö och hård vind snabbt förvandlar arbetsdäck till riskzoner.
I teknisk mening hör fartyget till toppskiktet inom sin kategori. De öppna kontra-roterande Steerprop-thrustersen av typen SP60CRP kombinerar hög manövrerbarhet med effektiv framdrivning och genererar över 70 tons dragkraft. För hamnar som Luleå, Kemi eller Raumo där stora bulkfartyg, tankers och projektlaster ska hanteras även vintertid, är det här exakt den typ av kapacitet som efterfrågas.
Samtidigt speglar affären en annan tydlig trend inom varvsindustrin: standardiserade fartyg med snabb leverans. Damen kunde erbjuda Alfons Håkans en nästan omgående leverans tack vare sitt lagerbyggnadsprogram. Vid beställningen stod bogseraren redan färdigbyggd vid Damen Song Cam Shipyard i Vietnam. Nu väntar målning i Alfons Håkans färger och vissa kundanpassningar innan bogseraren i början av juni lämnar Vietnam för den långa resan mot Finland på egen köl. Ankomst väntas i september.
Det är också ett exempel på hur globaliserad sjöfarten är. Ett nederländskt koncept, byggt i Vietnam, anpassat för arktiska operationer i Östersjön och beställt av ett finländskt familjebolag. Samtidigt blir frågan om vinterkapacitet allt mer geopolitisk. Efter Rysslands invasion av Ukraina har försörjningskedjor, energitransporter och hamnarnas motståndskraft fått en helt ny strategisk tyngd i norra Europa. Därför handlar den här typen av investeringar om mer än en ny bogserbåt. Det handlar om redundans, tillgänglighet och förmågan att hålla handeln i gång även när förhållandena blir svåra.
För Damen innebär ordern ytterligare en viktig referens i segmentet för avancerade isgående arbetsfartyg. Och för Alfons Håkans förstärks positionen som en av Östersjöns mest specialiserade aktörer inom vinteranpassad hamnservice.
– ASD Tug 3413 ICE är ett exemplariskt fartyg i toppklass. Jag är övertygad om att det kommer att bidra positivt till Alfons Håkans flotta när vi levererar senare i år, säger Damen-chefen Martin Verstraaten.
Att systerfartyget Victoria, i Luleå, dessutom nominerades till Tug of the Year under årets ITS-konferens lär knappast ha gjort beslutet svårare.



