Hoppa till innehåll
Ålands Sjöfart
  • Större Viking tjänar mindre pengar

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
FL

Andra kvartalet lyfter Finnlines

Publicerad: 18:07 - 30 jul 2026

|

Ålands Sjöfart
Finnlines ökade halvårsvinsten med 39 procent och gjorde sitt klart starkaste kvartal på ett år trots nästan stillastående godsvolymer, ett resultatlyft som stärker rederiet inför tre nya ropaxfartyg.

Finnlines fick ordentlig fart på resultatet under våren. Omsättningen steg med 17 procent till 412,4 miljoner euro under årets första sex månader. Rörelseresultatet ökade med 40 procent till 55,8 miljoner. Nettovinsten landade på 50,4 miljoner euro, 39 procent mer än ett år tidigare.

Här finns den kompletta halvårsrapporten att ladda ner och läsa: financial-review-q2_2026-eng

Framför allt var april-juni starkt. Omsättningen ökade med 27 procent, rörelseresultatet med 58 procent och nettovinsten med 65 procent till 42,9 miljoner euro. Det betyder att Finnlines tjänade in 85 procent av hela halvårets vinst under tre månader. Rörelsemarginalen steg samtidigt från 15,4 till 19,3 procent.

Kontrasten mot årets början är stor. Under första kvartalet minskade rörelseresultatet och nettovinsten föll med 28 procent. Vårens lyft var alltså ingen fortsättning på en jämn uppgång, utan en tydlig vändning.

– Årets första sex månader har präglats av stor osäkerhet inom sjöfartsbranschen. Konflikten i Mellanöstern, inklusive USA:s och Israels attack mot Iran den 28 februari 2026, följd av stängningen av Hormuzsundet, har lett till kraftigt ökade energikostnader och stor osäkerhet på världsmarknaden. Den globala energikrisen har dock inte varit den enda kostnadsdrivande faktorn för den europeiska handeln. Från och med i år omfattar EU:s utsläppshandelssystem (EU ETS) 100 procent av fartygens utsläpp, vilket har ökat de miljörelaterade kostnaderna, konstaterar vd Thomas Doepel.

Det intressanta är att trafiken knappast exploderade. Antalet transporterade lastenheter ökade med knappt tre procent till 409.000. Volymen icke-enhetslast steg omkring två procent, medan antalet privata passagerare och yrkeschaufförer sammantaget minskade från 439.000 till 431.000. Biltransporterna ökade däremot från 37.000 till 42.000.

Omsättningsökningen säger därför mer om pris, avgifter och trafikupplägg än om ett plötsligt uppsving i den nordiska industrikonjunkturen. Finlands sjöburna import av gods i containrar, lastbilar och trailrar ökade visserligen under våren, men exporten backade något. Den underliggande marknaden förblev försiktig.

En del av omsättningslyftet är rent bokföringsmässigt. Finnlines tar ut miljöavgifter för EU:s utsläppshandel och redovisar dem som intäkt. När ETS-systemet 2026 nådde full infasning ökade både rederiets kostnader och de avgifter som förs vidare till kunder och passagerare. Under april steg dessutom bränslepriserna och därmed bunkertilläggen kraftigt.

Det gör omsättningen till ett trubbigare mått än vanligt. Den verkliga styrkan ligger i att kostnaderna kunde föras vidare utan att marginalen pressades. Tvärtom steg den. Material och köpta tjänster blev 21 procent dyrare, men personalkostnaderna ökade bara drygt 5 procent. Optimering av trafik, fartyg och kapacitet gav resultat.

– Tack vare vår långsiktiga strategi att kontinuerligt investera i nya och mer energieffektiva fartyg är vi mindre sårbara för stigande energikostnader. I dagens osäkra energiläge ger vår förmåga att använda flera olika energikällor, tillsammans med möjligheten att föra vidare ökade energikostnader, oss den motståndskraft som krävs. Tillsammans med vårt kontinuerliga arbete med att utveckla våra tjänster, optimera kapaciteten och anpassa linjenätet har detta bidragit till ett tillfredsställande resultat, understryker Doepel.

Finnlines lyfter fram den moderna flottan, möjligheten att använda flera energislag och modellerna för energitillägg. Tillsammans bildar de ett skydd mot den sorts prischocker som följt på konflikten i Mellanöstern och stängningen av Hormuzsundet. För ett linjerederi är den förmågan numera minst lika viktig som själva bunkerkostnaden: den som kan fakturera vidare kostnadsökningen snabbt och begripligt slipper bära hela marknadsrisken själv.

Även finansieringen bidrog. De finansiella nettokostnaderna sjönk med en fjärdedel och den räntebärande skulden minskade till 296 miljoner euro. Nettoskulden motsvarar 1,6 gånger den rullande tolvmånadersvinsten före avskrivningar, ned från 1,9. Soliditeten ligger på 58 procent.

Det ger handlingsutrymme inför nästa stora steg. Finnlines ska ta emot tre nya Hansa Superstar-fartyg 2028-2029 och hade vid halvårsskiftet återstående investeringsåtaganden på närmare 364 miljoner euro. De nya fartygen blir ett test på om dagens kombination av större kapacitet, lägre energiförbrukning och högre passagerarintäkter håller även när marknaden försvagas.

Rapportens svagare punkt finns i kassaflödet. Kassaflödet från den löpande verksamheten föll från 70,8 till 48,8 miljoner euro trots den högre vinsten. Kundfordringarna band 69 miljoner euro, mer än dubbelt så mycket som under jämförelseperioden. Rapporten berättar inte om det främst handlar om säsong, faktureringstidpunkter eller längre betalningstider. Det lär följas noga.

Investeringarna minskade samtidigt från 62,6 till 34,9 miljoner euro. Det gav andrum under halvåret, men de stora fartygsbetalningarna ligger längre fram. Dessutom har ägaren beslutat om en utdelning på 77,3 miljoner euro, som ännu inte hade betalats vid halvårsskiftet.

Finnlines räknar nu med att helårsresultatet förbättras betydligt från fjolårets 67,2 miljoner euro. Efter ett halvårsresultat på 50,4 miljoner är prognosen försiktig, förutsatt att inget oväntat inträffar.

Den avgörande frågan är hur mycket av vårens lönsamhet som överlever lägre bränslepriser och minskade tilläggsavgifter. Nästa är om godsmarknaden börjar växa på riktigt. Finnlines har visat att rederiet kan tjäna mer utan någon volymboom. Förr eller senare måste även lasten följa med.

– I en tid av ökad geopolitisk osäkerhet sträcker sig vårt ansvar längre än till affärsresultatet. Som leverantör av kritisk maritim logistikinfrastruktur har vi ett ansvar att säkerställa kontinuitet, säkerhet och tillförlitlighet i de transportflöden som våra kunder och samhället förlitar sig på varje dag. Samtidigt som omvärlden fortsätter att förändras ligger vårt uppdrag fast: att säkerställa de samhällsviktiga transporter som vi ansvarar för och bidra till ökad motståndskraft i de samhällen vi verkar i, avslutar Thomas Doepel.

Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Stegra väljer ESL Shipping

14 sep

Rederier rustar för okända vatten

11 sep

Coolcation stärker Viking Line

09 sep

Kongsberg Maritime köper Steerprop

07 sep

Fregatter, färjor och stängda hamnar

04 sep

Vindkraft i fokus för Deltamarin

03 sep

Wallenius tar nästa vindsteg

03 sep

Yachter och isbrytare för Steerprop

03 sep

Fure Vasa fick sitt namn i Uddevalla

03 sep

/ lediga jobb

Loading...

Ordinarie elektriker till Viking Glory

28 aug

Maskinreparatör till Viking Grace

27 aug

Teknisk inspektör till Eckerökoncernen

27 aug

Restaurangchef till Wasaline

26 aug

II maskinmästare till Viking Line

21 aug

Repairman to M/S Eckerö Link

12 aug

Volontärer till Mercy Ships sjukhusfartyg

02 apr

Stegra väljer ESL Shipping

När Stegras nya stålverk i Boden börjar skapa stora flöden av råvaror och färdigt stål ska finländska ESL Shipping sköta en del av sjötransporterna, ett långsiktigt avtal som passar väl in i rederiets miljardtunga förnyelse av flottan.

Rederier rustar för okända vatten

Från en ledningsrockad i Mariehamn till en avvärjd sabotageövning utanför Svalbard handlar veckans sjöfart om vardagens affärer och en värld där kablar, satellitsignaler och handelsleder är strategiska mål.

Coolcation stärker Viking Line

När den nordiska semestertrafiken mattas av tar resenärer längre bortifrån vid, en ökning på tio procent gjorde de internationella passagerarna till Viking Lines tydligaste tillväxtgrupp under sommaren.

Stegra väljer ESL Shipping

När Stegras nya stålverk i Boden börjar skapa stora flöden av råvaror och färdigt stål ska finländska ESL Shipping sköta en del av sjötransporterna, ett långsiktigt avtal som passar väl in i rederiets miljardtunga förnyelse av flottan.

Stegra väljer ESL Shipping

När Stegras nya stålverk i Boden börjar skapa stora flöden av råvaror och färdigt stål ska finländska ESL Shipping sköta en del av sjötransporterna, ett långsiktigt avtal som passar väl in i rederiets miljardtunga förnyelse av flottan.

Rederier rustar för okända vatten

Från en ledningsrockad i Mariehamn till en avvärjd sabotageövning utanför Svalbard handlar veckans sjöfart om vardagens affärer och en värld där kablar, satellitsignaler och handelsleder är strategiska mål.

/världen runt

I en värld där handelsvägar ritas om, klimatkrav skärps och teknikutvecklingen accelererar snabbare än någonsin, fortsätter sjöfarten att bära världsekonomin över haven. Och mitt i allt detta – Åland!

I nya numret av Ålands Sjöfart tar vi läsaren med världen runt. Från torrdockorna i Gdansk och ingenjörskontoren i Mariehamn till globala konsultkoncerner, klassiska träskutor och framtidens gröna handelsflotta. Det här är inte bara berättelser om fartyg. Det är berättelser om människor som vågar investera, bygga, utveckla och tänka längre än nästa horisont.

Här når du hela tidningen, 56 sidor sjöfartsglädje!

Godby Shipping tar ett strategiskt kliv in i framtiden när M/S Mistral genomgår en omfattande ombyggnad vid Remontowa-varvet i Polen. Ny bulb, nya propellerblad och nedjusterad motoreffekt ska minska bränsleförbrukningen med omkring trettio procent. Det är ingen kosmetisk uppgradering. Det är ett tekniskt vägval i en tid där energieffektivitet blivit en avgörande konkurrensfördel.

Vi följer arbetet nere i torrdockan i Gdansk där sextio ton stål möter erfarenhet, ingenjörskonst och envis problemlösning. Samtidigt möts generationer när den rutinerade dockningsinspektören Lasse Häggblom lotsar nästa generations tekniska expertis in i verkligheten under vattenlinjen.

Läs hela reportaget om hur Godby Shipping vässar flottan för framtiden.

I Mariehamn växer samtidigt något helt annat fram. I Sjökvarteret byggs galeasen Emelia plank för plank, med tjärat lindrev, handslagna träpluggar och ett hantverk som knappt längre finns kvar i världen. När skutan går av stapeln den 25 juli blir det inte bara en sjösättning. Det blir ett levande bevis på att maritim tradition fortfarande kan samla människor kring något större än dem själva.

Vi tar läsaren rakt in i bygghallen där skeppsbyggare, frivilliga och segelmakare tillsammans skapar ett stycke nordisk sjöfartshistoria. Här möts sekler av erfarenhet och framtidstro under samma tak.

Följ med bakom kulisserna när Emelia gör sig redo för havet.

Samtidigt fortsätter den finländska marintekniska kompetensen att erövra världen. Foreship, med stark närvaro på Åland, har vuxit från ett litet ingenjörsbolag i Helsingfors till en global aktör inom RINA-koncernen. Nu samlas över 150 experter inom fartygsdesign, energieffektivisering och hållbara lösningar under samma paraply.

I reportaget berättar bolagets grundare Marcus Höglund om expansionen, den internationella konkurrensen och varför Sjöfartens Dag på Åland fortsätter vara en självklar mötesplats för världens maritima nätverk.

Här läser du om hur åländsk och finländsk kompetens blir global.

Men vi blickar också bakåt för att förstå framtiden bättre.

I ett längre historiskt reportage berättar vi historien om hur finländska och åländska småredare räddade hela det finländska småtonnaget undan kollaps under 1980-talet. Genom envishet, politiskt arbete och ett nytt småtonnageavtal skapades grunden för en modern och konkurrenskraftig lastsjöfart under finländsk flagg.

Det är en berättelse om entreprenörskap, mod och samarbete. Och kanske också en påminnelse om att sjöfarten alltid utvecklats bäst när människor vågat tänka nytt tillsammans.

Läs den fascinerande historien om redarna som förändrade allt.

Och så förstås: Sjöfartens Dag.

I maj fylls Mariehamn åter av redare, tekniker, beslutsfattare, studerande och sjöfartsentusiaster från hela Östersjöregionen. Över 140 utställare och hundratals delegater samlas på Åland för att diskutera geopolitik, framtidens bränslen, energieffektivisering och världshandelns nästa steg. Samtidigt påminner Mercy Ships Race oss om att sjöfarten också handlar om solidaritet, ansvar och människor.

Åland är litet på kartan. Men inom sjöfarten har vi alltid varit större än vår geografi.

Sedan 1939 har Ålands Sjöfart berättat om världen från havets horisont. I dag når tidningen rederier, beslutsfattare och sjöfartsintresserade långt utanför Östersjön, med en digital publik på snart 50.000 följare och en veckovis räckvidd på över en miljon människor.

Det här är ett nummer för alla som vill förstå vart världen är på väg.

För sjöfarten finns överallt. Och framtiden börjar ofta till sjöss.

Next Maritime Day – Sjöfartens Dag Thursday 27 May 2027

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 44.000 andra, kom in, häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

PUBLISHER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@sjofart.ax

/mediakort

Epost till redaktionen:

info@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2026 – DATAPOLICY

  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com