Hoppa till innehåll
Ålands Sjöfart
  • Större Viking tjänar mindre pengar

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
fmb-simulator-1.jpg

Befäl sökes för digitalt test

Publicerad: 08:10 - 03 okt 2017

|

Ålands Sjöfart

Är du lots eller befäl och nyfiken på hur framtidens sjöfart kan bli? Då finns det läge att ta del i denna state of the art-studie kring e-navigation och digital sjöfart. Vid fyra tillfällen under hösten och vintern ska Sjöfartsverkets och Chalmers fartygssimulatorer i Göteborg kopplas samman med simulatorcenter i sex andra europeiska länder. Syftet är att i stor skala testa framtidens digitala fartygstjänster. Nu söker Sjöfartsverket sjöbefäl för deltagande i testerna.

Det omfattande testet är en del av valideringen av Sea Traffic Management (STM), som är ett av världens största e-navigationsprojekt. STM leds av Sjöfartsverket i samarbete med ett 60-tal partners i Europa. Inom ramen för projektet har European Maritime Simulation Network utvecklats – en sammankoppling av simulatorscenter i sju europeiska länder. European Maritime Simulation Network gör det möjligt att köra simuleringar med ett 30-tal bemannade bryggor i sju länder samtidigt. Nu söker projektet sjöbefäl som vill vara med i studien och testa såväl befintliga bryggsystem som de nya tjänster som STM utvecklar. Ersättning utgår enligt särskild överenskommelse.

Fredrik Karlsson är ansvarig för Sjöfartsverkets simulatorcenter och en av initiativtagarna till sammankopplingen av de europeiska simulatorscentren och projektet Sea Traffic Management Validation.

– Det som skapats genom våra projekt är världsunikt inom den civila sektorn. Vi ser bara början på de områden som denna typ av simuleringar kan användas inom, potentialen är väldigt stor, säger Karlsson.

Under fyra veckor 2017 och 2018 kan du som är lots, seniorbefäl eller juniorbefäl ansöka om att delta vid scenarion i komplexa trafiksituationer i Engelska kanalen och Södra Östersjön med upp till 30 bemannade bryggor vid olika europeiska simulatorscenter. I Sverige kommer Chalmers simulatorscenter och Sjöfartsverkets simulatorscenter båda belägna på Lindholmen i Göteborg, att delta. Utöver detta kommer center i Spanien, Storbritannien, Nederländerna, Norge, Finland och Tyskland att vara med i övningarna. De två första veckorna körs simulatorerna med befintlig utrustning och därefter används tjänster som STM utvecklat såsom ruttutbyte mellan fartyg, effektivare hamnanlöp och validering av rutter.

2017: 14-17 november (med befintliga bryggsystem)

2018: 6-9 februari (med befintliga bryggsystem)

2018: 13-16 mars (med STM-tjänster)

2018: 12-15 juni (med STM-tjänster)

Att göra simuleringar med det europeiska simulatornätverket möjliggör en verklighetsgrad som vanliga simulatorkörningar inte erbjuder, förklarar Reto Weber som är ansvarig för EMSN på Chalmers tekniska högskola. 
– Som deltagare får man en annan realitet vad gäller trafikbild och internationellt utbyte. Du får en helt annan dynamik i övningarna när det inte är någon som påverkar utifrån. Vi vet inte utgången av övningen vilket gör det mer spännande att köra och det ställer samtidigt högre krav på deltagarnas anpassningsförmåga, ledningsförmåga och sociala färdigheter, säger Reto Weber.

Ytterligare upplysningar: 
Fredrik Karlsson, Sjöfartsverket, tfn: 0768-58 70 07
Reto Weber, Chalmers tekniska högskola, tfn: 0721-58 55 77

Läs mer och ansök på: http://stmvalidation.eu/emsn-simulation-campaign/!

/Jörgen Pettersson

Dela
Dela

/senaste nytt

Loading...

Rederier rustar för okända vatten

11 sep

Coolcation stärker Viking Line

09 sep

Kongsberg Maritime köper Steerprop

07 sep

Fregatter, färjor och stängda hamnar

04 sep

Vindkraft i fokus för Deltamarin

03 sep

Wallenius tar nästa vindsteg

03 sep

Yachter och isbrytare för Steerprop

03 sep

Fure Vasa fick sitt namn i Uddevalla

03 sep

Fyra nya tankers för svensk flagg

03 sep

/ lediga jobb

Loading...

Ordinarie elektriker till Viking Glory

28 aug

Maskinreparatör till Viking Grace

27 aug

Teknisk inspektör till Eckerökoncernen

27 aug

Restaurangchef till Wasaline

26 aug

II maskinmästare till Viking Line

21 aug

Repairman to M/S Eckerö Link

12 aug

Volontärer till Mercy Ships sjukhusfartyg

02 apr

Rederier rustar för okända vatten

Från en ledningsrockad i Mariehamn till en avvärjd sabotageövning utanför Svalbard handlar veckans sjöfart om vardagens affärer och en värld där kablar, satellitsignaler och handelsleder är strategiska mål.

Coolcation stärker Viking Line

När den nordiska semestertrafiken mattas av tar resenärer längre bortifrån vid, en ökning på tio procent gjorde de internationella passagerarna till Viking Lines tydligaste tillväxtgrupp under sommaren.

Kongsberg Maritime köper Steerprop

Kongsberg Maritime köper finländska Steerprop och stärker sitt grepp om en växande marknad för isbrytare och arktiska specialfartyg, bara åtta veckor efter avtalet om att förvärva svenska Berg Propulsion.

Rederier rustar för okända vatten

Från en ledningsrockad i Mariehamn till en avvärjd sabotageövning utanför Svalbard handlar veckans sjöfart om vardagens affärer och en värld där kablar, satellitsignaler och handelsleder är strategiska mål.

Rederier rustar för okända vatten

Från en ledningsrockad i Mariehamn till en avvärjd sabotageövning utanför Svalbard handlar veckans sjöfart om vardagens affärer och en värld där kablar, satellitsignaler och handelsleder är strategiska mål.

Coolcation stärker Viking Line

När den nordiska semestertrafiken mattas av tar resenärer längre bortifrån vid, en ökning på tio procent gjorde de internationella passagerarna till Viking Lines tydligaste tillväxtgrupp under sommaren.

/världen runt

I en värld där handelsvägar ritas om, klimatkrav skärps och teknikutvecklingen accelererar snabbare än någonsin, fortsätter sjöfarten att bära världsekonomin över haven. Och mitt i allt detta – Åland!

I nya numret av Ålands Sjöfart tar vi läsaren med världen runt. Från torrdockorna i Gdansk och ingenjörskontoren i Mariehamn till globala konsultkoncerner, klassiska träskutor och framtidens gröna handelsflotta. Det här är inte bara berättelser om fartyg. Det är berättelser om människor som vågar investera, bygga, utveckla och tänka längre än nästa horisont.

Här når du hela tidningen, 56 sidor sjöfartsglädje!

Godby Shipping tar ett strategiskt kliv in i framtiden när M/S Mistral genomgår en omfattande ombyggnad vid Remontowa-varvet i Polen. Ny bulb, nya propellerblad och nedjusterad motoreffekt ska minska bränsleförbrukningen med omkring trettio procent. Det är ingen kosmetisk uppgradering. Det är ett tekniskt vägval i en tid där energieffektivitet blivit en avgörande konkurrensfördel.

Vi följer arbetet nere i torrdockan i Gdansk där sextio ton stål möter erfarenhet, ingenjörskonst och envis problemlösning. Samtidigt möts generationer när den rutinerade dockningsinspektören Lasse Häggblom lotsar nästa generations tekniska expertis in i verkligheten under vattenlinjen.

Läs hela reportaget om hur Godby Shipping vässar flottan för framtiden.

I Mariehamn växer samtidigt något helt annat fram. I Sjökvarteret byggs galeasen Emelia plank för plank, med tjärat lindrev, handslagna träpluggar och ett hantverk som knappt längre finns kvar i världen. När skutan går av stapeln den 25 juli blir det inte bara en sjösättning. Det blir ett levande bevis på att maritim tradition fortfarande kan samla människor kring något större än dem själva.

Vi tar läsaren rakt in i bygghallen där skeppsbyggare, frivilliga och segelmakare tillsammans skapar ett stycke nordisk sjöfartshistoria. Här möts sekler av erfarenhet och framtidstro under samma tak.

Följ med bakom kulisserna när Emelia gör sig redo för havet.

Samtidigt fortsätter den finländska marintekniska kompetensen att erövra världen. Foreship, med stark närvaro på Åland, har vuxit från ett litet ingenjörsbolag i Helsingfors till en global aktör inom RINA-koncernen. Nu samlas över 150 experter inom fartygsdesign, energieffektivisering och hållbara lösningar under samma paraply.

I reportaget berättar bolagets grundare Marcus Höglund om expansionen, den internationella konkurrensen och varför Sjöfartens Dag på Åland fortsätter vara en självklar mötesplats för världens maritima nätverk.

Här läser du om hur åländsk och finländsk kompetens blir global.

Men vi blickar också bakåt för att förstå framtiden bättre.

I ett längre historiskt reportage berättar vi historien om hur finländska och åländska småredare räddade hela det finländska småtonnaget undan kollaps under 1980-talet. Genom envishet, politiskt arbete och ett nytt småtonnageavtal skapades grunden för en modern och konkurrenskraftig lastsjöfart under finländsk flagg.

Det är en berättelse om entreprenörskap, mod och samarbete. Och kanske också en påminnelse om att sjöfarten alltid utvecklats bäst när människor vågat tänka nytt tillsammans.

Läs den fascinerande historien om redarna som förändrade allt.

Och så förstås: Sjöfartens Dag.

I maj fylls Mariehamn åter av redare, tekniker, beslutsfattare, studerande och sjöfartsentusiaster från hela Östersjöregionen. Över 140 utställare och hundratals delegater samlas på Åland för att diskutera geopolitik, framtidens bränslen, energieffektivisering och världshandelns nästa steg. Samtidigt påminner Mercy Ships Race oss om att sjöfarten också handlar om solidaritet, ansvar och människor.

Åland är litet på kartan. Men inom sjöfarten har vi alltid varit större än vår geografi.

Sedan 1939 har Ålands Sjöfart berättat om världen från havets horisont. I dag når tidningen rederier, beslutsfattare och sjöfartsintresserade långt utanför Östersjön, med en digital publik på snart 50.000 följare och en veckovis räckvidd på över en miljon människor.

Det här är ett nummer för alla som vill förstå vart världen är på väg.

För sjöfarten finns överallt. Och framtiden börjar ofta till sjöss.

Next Maritime Day – Sjöfartens Dag Thursday 27 May 2027

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som snart 44.000 andra, kom in, häng med och följ Ålands Sjöfart!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

PUBLISHER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@sjofart.ax

/mediakort

Epost till redaktionen:

info@sjofart.ax

Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år och bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken. Med utgångspunkt från Åland och med blicken fäst mot framtiden.

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2026 – DATAPOLICY

  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Maritime Day Åland 2027
    • Maritime Day Åland 2026
      • Maritime Day Åland 2025
        • Maritime Day Åland 2024
  • Mercy Ships Race 2027
    • Mercy Ships Race 2026
      • Mercy Ships Race 2025
        • Mercy Ships Race 2024
          • Maritime Day Åland 2023
  • Lediga jobb
  • Tidningen
  • Förbundet
  • Annonsering
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com