logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
logo2x_0
mobilemenu2
0000cinderella.jpg

Vikingdirektör försade sig

Publicerad: 07:05 - 11 maj 2012

|

Jörgen Pettersson

Viking Line hade tänkt vänta med att berätta att man inte beställer ett nytt fartyg till torsdagen. Men redan dagen innan råkade vice vd:n Kent Nyström försäga sig till Dagens Industri.

NÄRINGSLIV När ett börsnoterat bolag som Viking Line offentliggör större nyheter säger börsreglerna att detta måste ske genom ett börsmeddelande. Detta för att alla ska ha möjlighet att få tillgång till nyheter som kan påverka aktiekursen antingen positivt eller negativt samtidigt.

När Ålandstidningen ringde Viking Lines vd Mikael Backman under onsdagen och frågade om bolaget tänkte utnyttja optionen på ett systerfartyg till Viking Grace sa han att man ”i dagarna” tänker fatta ett beslut om man ska utnyttja optionen eller inte.

Det som inte framgick då var att beslutet att inte beställa ett nytt fartyg redan var fattat, något Mikael Backmans vice vd Kent Nyström sa till den svenska affärstidningen Dagens Industri. Han sa att optionen gått ut och att man inte valt att utnyttja den.

Flera timmar efter att torsdagsutgåvan av Dagens Industri publicerats gick Viking Line ut med pressmeddelandet som bekräftade att det inte blir något systerfartyg till Grace.

Hur kunde det bli så här?

-Ja, för en gångs skull var en gammal viking lite för snabb på avtryckaren. Men vi hade nog egentligen inte behövt meddela detta genom ett börsmeddelande. Han tänkte att det var en mindre nyhet. Men det var inget formellt fel i det han gjorde.

Så när vi pratade med dig i onsdags var beslutet att inte utnyttja optionen redan fattat?

-Ja visste om att vi skulle gå ut med nyheten dagen efter och ville ge den till alla samtidigt. Kent Nyström var som sagt lite snabb.

Och han bröt inte mot några börsregler?

-Nej eftersom vi valde att inte göra någon affär.

Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
b_56I1888

Eckerö säljer Alandia till Wiklöf

I dag meddelar Rederi Ab Eckerös koncernchef Björn Blomqvist att man ”tecknat ett avtal med Wiklöf Holding” om rederiets återstående aktieinnehav i sjöförsäkringsbolaget Alandia.

Sea Link

Tullstrul hejdar Sea Lines nya linje

Åländska rederiet Sea Lines lanserade den 2 februari en ny roro-linje mellan Karasu i Turkiet och Constanta i Rumänien. Efter bara två veckor tvingas man tänka om och har nu tillfälligt lagt ner den nya linjen.

BeFunky-collage (6)

Viking satsar på segel och rock

Sommaren rycker närmare och det börjar bli dags att göra sig redo för allt sådant som vi tvingades avstå från i fjol. Viking Line lanserar i dag unika kryssningar där Tall Ships Race och Rockoff gör skillnad och sprider glädje!

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 13.700 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net