logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
logo2x_0
mobilemenu2
seawind_2.jpg

Tågen försvinner från Seawind

Publicerad: 21:10 - 11 okt 2011

|

Jörgen Pettersson

De tåg som hittills transporterats med ms Seawind mellan Åbo och Stockholm ska i fortsättningen inte åka färja utan på räls via Haparanda, Seawind fortsätter trafikera som vanligt.

De statliga järnvägsbolagen som äger bolaget SeaRail har beslutat upphöra med tågfärjetrafiken mellan Åbo och Stockholm. På rutten har godstågvagnar kunnat transporteras direkt mellan länderna på ms Seawind med sex dagliga avgångar per vecka i båda riktningar.

Fartyget Seawind fortsätter på vanligt sätt sin ruttmen blir av med tågen som hittills utgjort cirka 40 procent av lasten. Direktör Håkan Fagerström vid Tallink Silja meddelar att bortfallet ska ersättas med vanlig roro-gods på gummihjul.

Kundkretsen för tågtrafiken har funnits främst inom kemi-, stål- och skogsindustrin. Sjunkande godsvolymer och bristande lönsamhet har lett fram till beslutet att lägga ned vid årsskiftet. Istället kommer trafiken koncentreras till den fasta förbindelsen via Haparanda.

De ökade kostnaderna och olikheterna mellan det finländska och det svenska järnvägssystemen har försvårat en utvidgning av verksamheten och lönsamhetsförbättringar, uppger VR. Nedläggningen föranleder samarbetsförhandlingar för de 14 personer som är anställda i säljbolaget. Av dessa jobbar tre i Stockholm och elva i Åbo.

Möjligheten att frakta gods med båt över Östersjön för vidare transport med tåg, finns kvar för gods i containers, växelflak eller med trailers som sedan lyfts på tågen. Denna så kallade intermodala trafik har ökat under senare år.
– Utvecklingen går mot ökade volymer med flera transportslag i samverkan, där speditörer syr ihop olika lösningar. Green Cargos och VR:s godståg blir då viktiga delar i sådana transportkedjor, säger
kommunikationsdirektör Mats Hollander på Green Cargo.

Bolaget SeaRail, som sedan 2008 ägs till hälften vardera av finska VR och svenska statsägda Green Cargo, har drivit trafiken i 20 år. Tidigare fanns även TallinkSilja med som delägare.

Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
BeFunky-collage (6)

Viking satsar på segel och rock

Sommaren rycker närmare och det börjar bli dags att göra sig redo för allt sådant som vi tvingades avstå från i fjol. Viking Line lanserar i dag unika kryssningar där Tall Ships Race och Rockoff gör skillnad och sprider glädje!

BeFunky-collage (5)

Högre tryck på sjöräddare

År 2020 blev ett intensivt år för både svenska Sjöräddningssällskapet och Sjöfartsverket. Många ville ut på sjön vilket resulterade i fler hjälpinsatser än någonsin förut.

BeFunky-collage (3)

ZF lockar med ny propeller

Tyska jättekoncernen ZF är en av de som erbjuder högteknologiska lösningar till sjöfarten. Det senaste är en nyutvecklad ”thruster”, AT 80 som presenteras som ett billigare och driftssäkrare alternativ.

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 13.700 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net