logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
logo2x_0
mobilemenu2
befunky-collage_11_3.jpg

Tack för allt, hela decenniet!

Publicerad: 12:12 - 30 dec 2019

|

Jörgen Pettersson

Det är dags att ta farväl av inte bara år 2019, utan hela 2010-talet. Vi tar sats mot 20-talet och alla de utmaningar och möjligheter som väntar. Inom sjöfarten är den överlägset största förändringen att hela världen måste gå över till lågsvavligt bränsle med allt vad detta kan betyda. Det är en fantastisk framgång för klimatet och reducerar svavelutsläppen rejält men inte tillräckligt. Branschen kan absolut inte slå sig till ro, den inslagna vägen mot minskade utsläpp måste fortsätta och det handlar om bränsleformer, autonoma fartyg, automatisering och digitalisering i en flodvåg av teknologi.

När det gäller sjöfarten är alternativen många och svaren få. I en världsekonomi sitter allt ihop och det man förlorar på ett ställe kommer tillbaka någon annanstans. Därför är shippingen fascinerande.

Året som vi snart tar farväl av har fört med sig nyheter av alla möjliga olika karaktärer, häng med på en snabbresa där branschen på olika sätt visat initiativförmåga och uppfinningsrikedom. Här är 2019 sett från Ålands Sjöfarts perspektiv:

  • M/S Aurora Botnia ska hon heta, det nya fartyg som just nu byggs i Raumo och ska gå in i Wasalines trafik våren 2021.
  • Den internationella redarföreningen ICS vill satsa 50 miljarder kronor på en renare värld.
  • Viking Glory som ska stå klar om drygt ett år förses med den senaste tänkbara tekniken.
  • Det var dåligt fyllda oljetankar som sånär förorsakade en historisk katastrof utanför den norska kusten i våras.
  • Åborederiet sålde och köpte fartyg och ligger i dag kvar på fem fartyg i en liten men välskött flotta.
  • Efter några svaga år redovisade Viking Line ett kraftigt förbättrat resultat.
  • Åland lanserade en storsatsning på Alandica Shipping Academy som ska bli verklighet under kommande år.
  • Besättningen ombord på Birka Stockholm vann Sjömansservicebyråns stora fotbollsturnering!
  • M/S Apollo duger inte längre som flytande fartyg men som dykmål kan hon bli perfekt, i Kanada.
  • I höstas var det 25 år sedan Estonia sjönk och i grunden förändrade sjöfarten och synen på säkerhet.
  • Åland får en restaurangbåt igen!
  • Rosella, pendlarfartyget nummer ett mellan Åland och Sverige redovisade en rekordsommar!
  • Andreas Fellman som studerar till sjökapten i Åbo drog till Mercy Ships M/S Africa Mercy på praktik.
  • Bore beställde tre nybyggen från Kina.
  • Sommaren var het och lång och det kryllade ibland av lyxiga jakter i hamnarna.
  • Rederi Ab Eckerö tog ett djupt andetag och grävde i plånboken och kan blicka tillbaka på ett extremt investeringtungt 2019. Nu står man redo inför en hårdnande konkurrens på alla trafikområden.
  • Vad har en stoppad supertanker i Gibraltar gemensamt med storpolitik i Persiska viken? Mycket mer än vad man kanske tror. Ålands Sjöfart gjorde ett försök att förklara en allt mer komplex värld.
  • Pontonen Alex lämnade Mariehamn efter lång och trogen tjänst och några 100.000-tals bilar!
  • Åländska Lundqvistrederierna lämnade en dalgång bakom sig och redovisade nya miljonvinster i somras.

Vid sidan av allt detta hände oerhört mycket mer som finns att läsa på Ålands Sjöfarts hemsida. Vi önskar alla våra läsare och kompisar ett rogivande slut på ett händelserikt år och ett utmanande decennium och samtidigt ett framgångsrikt nytt år och nio till! 

 

Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
BeFunky-collage (3)

ZF lockar med ny propeller

Tyska jättekoncernen ZF är en av de som erbjuder högteknologiska lösningar till sjöfarten. Det senaste är en nyutvecklad ”thruster”, AT 80 som presenteras som ett billigare och driftssäkrare alternativ.

Helena VG ex Rochefort_photo by Marcel Coster

Nytt fartyg till VG/Meriaura

VG-Shipping som ingår i Meriaura Group har köpt 3.000 DWT-fartyget M/S Rochefort och döper om henne till Helena VG.

Fennica

Fennica redo hjälpa till i isen

Isbrytaren Fennica lade i torsdags ut från Kotka som nummer sju av de finländska isbrytarna. Målet är Finska viken där kollegerna Voima och Urho redan är på plats.

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 13.700 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net