logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
logo2x_0
mobilemenu2
020311eckero9_kopia.jpg

Skål för en 50-åring som vägrar ge sig

Publicerad: 12:03 - 03 mar 2011

|

Jörgen Pettersson

Rederi Ab Eckerö som fyller 50 år i år är ett företag, som få trodde på vid starten och som bryr sig mer om sina kunder, enligt Björn Blomqvist (till vänster) och Christer Lindman.

SJÖFART Det är många glada miner, blombuketter och skratt när Rederi Ab Eckerö firar sitt jubileum inne i Alandica. Det är inte fråga om någon ålderskris direkt. Tvärtom reflekterar de flesta som är där över hur osannolikt det egentligen är att rederiet åstadkommit och utvecklats så mycket sedan starten.

I sitt tal jämför vd:n Björn Blomqvist rederiet med en humla – en insekt som har så små vingar i förhållande till sin kropp att den egentligen inte borde kunna flyga.

-Om humlan bara vore en mekanisk leksak skulle den omöjligt kunna flyga. Men dess vingar är långt mer komplicerade än något mekaniskt. Det finns något hos oss som påminner om humlan. Enligt allmän visdom borde företaget aldrig ha uppnått 50 år, men de mekanismer som styr vårt företag är svåra att se från utsidan.

Björn Blomqvist säger att det är en riktig högoddsare att man firar 50 år. Bolaget har upplevt många motgångar och även i dag är man ifrågasatt.

-Man säger att vi kör med för gamla båtar, att vi tar på oss för mycket och att vi inte gör saker på det sätt man borde. Men det finns en stor envishet i bolaget.

Resan

Rederiet har gjort en mäktig resa sedan starten för 50 år sedan. I dag är man en stor koncern med bland annat elva fartyg och tolv bussar. En som varit med i 33 av dessa 50 år är Christer Lindman.

-När jag började jobba för rederiet 1973 fanns det bara 1-2 båtar och vi var bara 5-6 stycken som jobbade i land. Det har varit fantastiskt att ha fått vara med om denna resa. Men att bolaget hela tiden förändrats och att det kommit till nya verksamheter har gjort att det varit roligt att jobba kvar. Resebyrån, busstrafik, det har lagts till så mycket under åren.

En som aldrig jobbat för Eckerölinjen är Guido Holmberg. Men han känner väl till fartygen ändå.

-Jag började jobba för tullen i Mariehamn 1962, ett år efter bolaget bildades. Så jag känner väl till fartygen eftersom de lades upp i Mariehamn tidigare. Det fanns nog ingen som trodde att färjetrafiken skulle gå så bra som den gjorde. Då hade alla köpt aktier, säger han och ler.

Kände grundaren

De som är intresserade av bolagets historik får dessutom möjlighet att köpa den nyutgivna 50-årshistoriken, skriven av Pär-Henrik Sjöström. Han säger att det finns mycket man kan lära av fartygets historia.

-Bolaget har visat att det går att konkurrera med äldre fartyg. Det som kännetecknar rederiet är att man aldrig ger upp, oavsett hur hopplös situationen verkar. Rent objektivt har rederiet faktiskt klarat sig väldigt bra.

En som redan köpt ett exemplar av boken är Kerstin Carlsson. Hon lär säkert känna igen en del som står skrivet.

-Ja, jag kände faktiskt grundaren Waldemar Höglund. Jag ska bläddra i den direkt när jag kommer hem.

Stolt familj

Uppe på andra våningen sitter Björn Blomqvists hela familj. Föräldrarna, svärföräldrarna, gudmor, barn och fru. Alla är där. För dem är det förstås världens bästa vd som står en trappa ner och tar emot blombuketter från bank- och försäkringsdirektörer.

Ni vill inte att han ska sätta in en ny färja på rutten till Grisslehamn?

-Det är en fin båt. En riktig båt, säger Hilding Blomqvist med glimten i ögat.

-Ja, den ser ut som en båt ska göra. De där stora, flytande hotellen är inte så roliga, stämmer Eila Blomqvist in.

Tillväxt nödvändigt

Hur är det då att leda ett bolag med en så lång historia? Är det en belastning eftersom bolaget ska göra på ett visst sätt, för så har man alltid gjort, eller är det en trygghet?

-Jag trivs väldigt bra med att anpassa det som redan finns till dagens krav. För mig är det helt utmärkt att leda ett bolag med en så lång historia, säger Björn Blomqvist.

De första 50 åren har kännetecknats av enorm tillväxt. Fortsätter ni att växa?

-Vi bedriver en mogen verksamhet i en mogen bransch, men tillväxt behövs. Anpassning och förändring är så mycket lättare med tillväxt än utan. Så i viss mån behövs tillväxt för att ett företag ska kunna leva vidare.

Du sa tidigare att det inte är så lätt att se utifrån vad det är som gör er så framgångsrika. Vad är det då som gör att ni lyckas?

-Vi har i första hand koncentrerat oss på att våra gäster ska vara nöjda och glada och mindre på det som syns utåt. Jag vill påstå att vi håller en lite lägre profil än vissa andra. Vi är inte något börsbolag och det finns andra som väljer att framhäva sig själva mer än oss, säger Björn Blomqvist, samtidigt som han möjligtvis ler ett litet subtilt leende i riktning mot Norragatan.

Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
BeFunky-collage (3)

ZF lockar med ny propeller

Tyska jättekoncernen ZF är en av de som erbjuder högteknologiska lösningar till sjöfarten. Det senaste är en nyutvecklad ”thruster”, AT 80 som presenteras som ett billigare och driftssäkrare alternativ.

Helena VG ex Rochefort_photo by Marcel Coster

Nytt fartyg till VG/Meriaura

VG-Shipping som ingår i Meriaura Group har köpt 3.000 DWT-fartyget M/S Rochefort och döper om henne till Helena VG.

Fennica

Fennica redo hjälpa till i isen

Isbrytaren Fennica lade i torsdags ut från Kotka som nummer sju av de finländska isbrytarna. Målet är Finska viken där kollegerna Voima och Urho redan är på plats.

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 13.700 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net