logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
logo2x_0
mobilemenu2
8371ef42cbe3cedc_800x800ar.jpg

Nu kan fler ta bussen till färjan

Publicerad: 04:03 - 22 mar 2018

|

Jörgen Pettersson

Viking Line utökar samarbetet med Matkapojat och startar ny regelbunden bussanslutningstrafik från flera orter i Finland med målet Viking XPRS och en sjöresa mellan Helsingfors och Tallinn. De bägge resebolagens gemensamma historia går långt bak i tiden. Redan på 1970-talet transporterade Matkapojat resenärer från glesbygden till hamnarna i Åbo, Nådendal och Helsingfors. Detta har över tid gett mersmak och nu gör man det möjligt för resenärer från över 700 orter runt om i Finland att på ett bekvämt sätt kunna resa på dagskryssning till Tallinn, sparesor i hela Estland och hotellresor till Tallinn, Tartu, Pärnu och Riga.

Vi är mycket nöjda över att kunna erbjuda våra resenärer ett regelbundet och bekvämt sätt att ta sig till Viking XPRS och vidare till Tallinn. Estland uppskattas mycket som destination och intresset har bara tilltagit under landets jubileumsår. En efterfrågan på resor till Estland finns geografiskt i hela Finland. Vi på Viking Line har alltid varit måna om att ta hänsyn till våra kunders behov och betjäna dem på bästa möjliga sätt. Vi har därför nu tagit ett steg vidare i vårt samarbete med Matkapojat och är övertygade om att regelbundna transporter i bekväma bussar kommer att uppskattas, säger Viking Lines marknadsdirektör Kaj Takolander.

Den intensiferade busstrafiken startar den 28 mars och innehåller följande avgångar:

Onsdag–söndag (i juli alla veckodagar) 

  •  Raumo – Åbo – Salo – Lojo 
  •  Björneborg – Huittinen- Forssa – Karkkila – Vihtis – Nummela 
  •  Sastamala – Tammerfors – Tavastehus – Riihimäki – Hyvinge
  •  Heinola – Lahtis – Orimattila
  •  Kouvola – Borgå
  •  Imatra – Villmanstrand – Fredrikshamn – Kotka – Lovisa

Dessutom 1–2 dagar i veckan (2–3 dagar i juli)  

  • Jyväskylä, Nyslott-St. Michel, Kuopio och Vasa-Senäjoki
Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
Fennica

Fennica redo hjälpa till i isen

Isbrytaren Fennica lade i torsdags ut från Kotka som nummer sju av de finländska isbrytarna. Målet är Finska viken där kollegerna Voima och Urho redan är på plats.

BeFunky-collage (1)

Luleå satsar på jätteprojekt

Svenska Sjöfartsverket och Luleå Hamn laddar för det största infrastrukturprojektet i Sverige sedan bygget av Göta kanal på 1800-talet. Investeringen på 1,3 miljarder kronor i projekt Malmporten ska göra det möjligt för fler och större fartyg att transportera malm och stål från gruvorna i norr.

BeFunky-collage

Finnlines gör vinst trots pandemin

Finnlines tjänade nästan 70 miljoner euro på sin verksamhet i fjol. Rederiet är ett helägt dotterbolag till Grimaldi Group vars vd Emanuele Grimaldi fortsätter ifrågasätta det finländska statliga stödet till vacklande passagerarrederier.

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 13.700 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net