logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
logo2x_0
mobilemenu2
eckero.jpg

Nu är ms Eckerö tillbaka på havet

Publicerad: 20:02 - 28 feb 2011

|

Jörgen Pettersson

Ms Eckerö tvingades tillbringa sportlovshelgen vid kaj på grund av maskinhaveri, på måndagen gick fartyget tillbaka i trafik.

Synen på vad som hände ombord på ms Eckerö i torsdags har inte förändrats under reparationsarbetets gång, när den trasiga kopplingen till en av motorerna återställdes. Nu är fartyget i drift igen.
– Fartyget gick ut från Grisslehamn för bara några minuter sedan. Nu verkar det fungera, säger Eckerölinjens vd Tomas Karlsson på måndagsmorgonen.

Rederiets fartyg ms Eckerö tvingades tillbringa helgen vid kaj i Grisslehamn sedan den kompakta isen gjort att maskinerna överbelastats och havererat. Det är inte så konstigt. Östersjön har inte sett ett iknande istäcke som nu sedan 1986/1987.

10.000 drabbade

Olika siffror har cirkulerat, men totalt 10.000 passagerare drabbades av driftstoppet.
– De gäster som betalat i förväg får tillbaka sina pengar. De som blev kvar i Grisslehamn inför 20-turen på torsdagen har fått boende och frukost. De har bott på hotellet i Grisslehamn, Havsbaden, och på alla ställen som var tillgängliga så långt bort som Norrtälje, säger Tomas Karlsson.

Är det där något ni har rutiner för om något sådant här skulle hända?
– Det är klart. Vi har rutiner för nästan allt. Det är inte så att vi sätter oss med ett blankt papper. Men det är många som sätts i arbete, vi fick ringa in ett antal personer.

Hur mycket pengar förlorade ni på stoppet?
– Vi kommer att ta fram underlag för att se vad det här har kostat, och vad vi har förlorat i intäkter.

Kommer ni att offentliggöra det?
– Nej, det finns ingen anledning till det.

Hur har reparationerna gått?
– De har förlöpt enligt plan. Vi har haft hela gänget på maskinsidan tillsammans med teknisk expertis från moderbolaget. De har, kan man säga, haft en helg i arbetets tecken. Vi har legat i Grisslehamn hela tiden, det är där alla arbeten utförts.

Börjar fartyget helt enkelt bli för gammalt?
– Fartyget är visserligen byggt 1979, men det är ju inte så att vi inte gjort något sedan dess. Det är ett konstant förbättringsarbete. Det är ju inte så att vi kör ett fartyg som vi är tveksamma till.

Eckerölinjen har ju alltid ansetts som det säkra kortet. Ni kör när Rosella ligger vid kaj. Har det ryktet naggats i kanten nu?
– Så är det väl säkert. När något händer börjar man fundera. Men det tycker jag inte att man ska göra. Det är underhållsarbete på allting. Men visst, missar man något så naggas ryktet i kanten. Vi får jobba för att återta det då helt enkelt. För det vi minst av allt vill göra är att ställa in turer.

Stora isbankar

Senare på måndagen stod det klart att den första turen från Grisslehamn drabbats av stora förseningar. Men inte på grund av maskinproblem.
– Nej, vi hade problem ut från Grisslehamn på grund av stora isbankar. Det tog en timme att komma ut ur hamnbassängen. Närmare Berghamn fick vi problem igen. Isbrytaren Ymer hade varit där på morgonen och kört upp rännor, och vi trodde oss behöva assistans på nytt. Nu behövdes inte det, vi klarade det för egen maskin, men det tog tid.

Vad gör ni nu? Inför isturlistor som i skärgården?
– Vi följer med och tittar på läget. Man ska inte dra för stora slutsatser av den första turen. Men isläget är sådant att vi får följa det dag för dag.

Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
BeFunky-collage (3)

ZF lockar med ny propeller

Tyska jättekoncernen ZF är en av de som erbjuder högteknologiska lösningar till sjöfarten. Det senaste är en nyutvecklad ”thruster”, AT 80 som presenteras som ett billigare och driftssäkrare alternativ.

Helena VG ex Rochefort_photo by Marcel Coster

Nytt fartyg till VG/Meriaura

VG-Shipping som ingår i Meriaura Group har köpt 3.000 DWT-fartyget M/S Rochefort och döper om henne till Helena VG.

Fennica

Fennica redo hjälpa till i isen

Isbrytaren Fennica lade i torsdags ut från Kotka som nummer sju av de finländska isbrytarna. Målet är Finska viken där kollegerna Voima och Urho redan är på plats.

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 13.700 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net