logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
logo2x_0
mobilemenu2
0000doppingen.jpg

Ingen utflaggning av ms Doppingen

Publicerad: 12:05 - 03 maj 2012

|

Jörgen Pettersson

Ms Doppingen får inte ny flagga när driften av Åva-Jurmolinjen privatiseras.Däremot kräver EU:s regler att ett flaggbyte tillåts, enligt infrastrukturminister Veronica Thörnroos (C).

SJÖFART I en insändare i gårdagens tidning kritiserades landskapsregeringen för att man är beredd att hjälpa till vid en utflaggning av ms Doppingen.

I anbudshandlingarna står att Doppingen i nuläget seglar under åländsk flagg, men att landskapsregeringen kan bistå med att ändra flagg för Doppingen till ett annat lands flagg inom Europeiska unionen.

Infrastrukturminister Veronica Thörnroos förklarar skrivningen med att EU:s regelverk inte tillåter diskriminering.

-Om man gör en EU-upphandling kan man inte styra den på så sätt att åländsk eller finländsk flagg måste väljas, säger hon.

Sänker driftskostnaden

Doppingen går i trafik mellan Åva och Jurmo. Trafiken bjöds ut av landskapsregeringen tidigare i år, och upphandlingen vanns av företaget Sundqvist Investments Ab från Pikis utanför Åbo. Anbudet var 1.872.000 euro för tre års trafik från och med den 1 september i år.

Något flaggbyte är inte aktuellt, enligt Veronica Thörnroos.

-Vi har valt att inleda kontraktsförhandlingar med ett bolag från finska fastlandet som mig veterligen inte kommer att byta flagg.

Så Doppingen byter inte flagg?

-Inte som vi känner till.

-Däremot är vi väldigt glada över att kunna skära ner driftskostnaderna med över 20 procent. Det är anmärkningsvärt och positivt. Det ger oss möjlighet att behålla trafiken på den nivå som vi har i dagsläget.

I höstas sa Veronica Thörnroos till Ålandstidningen att hela skärgårdstrafiken kan komma att flaggas ut om den läggs ut på entreprenad. Hon konstaterade då att utflaggning är ett bättre alternativ än att dra ner på turerna, alternativt låta kostnaderna skena i väg.

Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
Fennica

Fennica redo hjälpa till i isen

Isbrytaren Fennica lade i torsdags ut från Kotka som nummer sju av de finländska isbrytarna. Målet är Finska viken där kollegerna Voima och Urho redan är på plats.

BeFunky-collage (1)

Luleå satsar på jätteprojekt

Svenska Sjöfartsverket och Luleå Hamn laddar för det största infrastrukturprojektet i Sverige sedan bygget av Göta kanal på 1800-talet. Investeringen på 1,3 miljarder kronor i projekt Malmporten ska göra det möjligt för fler och större fartyg att transportera malm och stål från gruvorna i norr.

BeFunky-collage

Finnlines gör vinst trots pandemin

Finnlines tjänade nästan 70 miljoner euro på sin verksamhet i fjol. Rederiet är ett helägt dotterbolag till Grimaldi Group vars vd Emanuele Grimaldi fortsätter ifrågasätta det finländska statliga stödet till vacklande passagerarrederier.

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 13.700 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net