logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
logo2x_0
mobilemenu2
300807alfageln_kopia.jpg

Fortsatt oklart om sjöarbetstiderna

Publicerad: 11:06 - 14 jun 2011

|

Jörgen Pettersson

Det råder fortfarande oklarheter kring sjöbefälens arbetstider på skärgårdsfärjorna, trots möten står en strejk för dörren.

I fredags möttes till slut parterna i konflikten om arbetstiderna för sjöbefälen inom delar av den åländska skärgårdstrafiken.

Både Finlands skeppsbefälsförbund och Finlands maskinbefälsförbund hade representanter på plats under mötet med Ålands landskapsregering.

Nära en lösning verkar man inte vara. Mötet mynnade ut i att landskapsregeringen nu själv ska ta fram en ny arbetstids- och pausplanering som kortar ner sjöbefälens arbetstider. Den uppgiften låg tidigare på befälen, med hot om arbetsrättsliga varningar om det inte blev gjort.

-Senast den 22 juni ska planeringen skickas till båtarna och facken, säger landskapets rederichef Kaj Jansson.

Hoppas på samförstånd

Är hotet om arbetsrättsliga varningar ute ur bilden?

-Vi har beslutat oss för att försöka ta ärendet framåt på det här sättet i stället. En del av de svar som kom in från befälen var vettiga och andra var mindre vettiga. Det blev svårt att försöka sätta in dem på en skala och avgöra vem som skulle få varningar och vem som inte skulle få det, säger Kaj Jansson.

Har facken protesterat mot att pauser ska sättas in i arbetsschemat?

-De har inte protesterat. Men hur överens de är med oss vet jag inte.

Kan de agera om de inte tycker att ert förslag är bra?

-Det kan de så klart göra. Man tolkar paragraferna på olika sätt beroende på vilken sida man sitter. Som vi ser det är det inga problem att införa pauser. Men antagligen kommer facken att ha synpunkter.

Så det här är inte över?

-Nej, knappast. Men vi jobbar vidare och hoppas på samförstånd, säger Kaj Jansson.

Höjer lönerna

Leif Wikström, verksamhetsledare för maskinbefälsförbundet, har tidigare sagt till Ålandstidningen att en strejk inom skärgårdstrafiken är möjlig eftersom det sedan slutet av maj råder ett avtalslöst tillstånd mellan parterna. Avtalet som han syftar på är inte kollektivavtalet, utan löneavtalet.

Fast nu har landskapsregeringen ensidigt förklarat löneförhandlingen avslutad.

-För landskapsregeringens del är det klart. Vi har försökt förhandla med befälsförbunden, men de har inte visat intresse för att komma till förhandlingsbordet. Så för att komma vidare har vi godkänt deras senaste bud, säger landskapets avtalschef Tiina Robertsson.

Det som landskapsregeringen anser gäller är att befälhavare och maskinchefer får minst 39,50 euro eller 2,02 procent mer i lön per månad. För styrmännen är siffrorna 36 euro respektive 2 procent.

Höjningen gäller från den 1 mars 2011 till avtalsperiodens slut den 29 februari 2012, och kostnaden för landskapet blir drygt 77.000 euro för hela perioden.

Landskapsregeringen tänker verkställa sitt beslut med utbetalningar i juni.

-Det här är en lite annorlunda situation än normalt. Vi brukar ha ett undertecknat protokoll. Men de vill inte komma till förhandlingsbordet. Befälsförbunden har rätt att tycka vad de vill, men arbetsgivarens syn är att förhandlingarna är avslutade, säger Tiina Robertsson.

”Lite för snälla”

Leif Wikström underkänner landskapsregeringens agerande.

-Ju mer man funderar på det, desto olagligare blir det, säger han om arbetstiden.

Enligt Leif Wikström har landskapsregeringen missförstått regelverket kring arbetstiderna i inrikesfart. De skiljer sig nämligen från utrikesfart.

I inrikesfart har en maskinchef antingen arbetstid eller beredskapstid ombord. Men ersättningen för beredskapstiden är lika hög som för arbetstiden, säger han.

-Landskapsregeringen uppfattar det om övertid. Men det har ingen betydelse eftersom alla timmar är lika mycket värda. Man har hundra procent ersättning hela tiden.

Ändå har befälen inte skrivit upp alla timmar som de haft rätt till, menar Leif Wikström.

-De har varit lite för snälla i alla år.

Kan bli strejk

Att dra ner arbetstimmarna utan att förändra trafiken blir en omöjlig ekvation, enligt Leif Wikström.

-Det bryter mot lagen direkt.

Så det här är inte alls klart?

-Nej, nej, nej. Vi väntar så klart på landskapsregeringens förslag. Men utgående från deras inställning i fredags har jag inte något stort hopp till någonting. Landskapsregeringen vidhåller sina underliga tankar.

Vilket blir ert nästa steg?

-Om det finns något på ett papper, svart på vitt, så kan vi föra det till arbetsdomstolen. Men risken finns också att trafiken inte kommer att fungera. Vi har inte så många andra alternativ än att stoppa trafiken. Allt är möjligt.

Strejkhotet lever alltså?

-Ja, det eller arbetsdomstolen. Vi får se vad som händer inom en vecka. Det här är inte enkelt.

”Näsbränna”

Att landskapsregeringen anser sig ha avslutat löneförhandlingarna har ingen betydelse, anser Leif Wikström.

-Vi har inte godkänt det. Jag har aldrig tidigare varit med om att förhandlingar tar slut innan man har ett avtal som godkänts och signerats av båda parter.

Landskapet säger att ni vägrat att förhandla. Stämmer det?

-På sätt och vis. Men ingen kan tvinga oss att förhandla om det här. Det finns ingen lag som säger att vi måste göra det.

Hur ser du på att landskapsregeringen ska börja betala ut löneförhöjningen i juni.

-De får betala hur mycket de vill extra. Men vi har inget avtal.

Är det viktigt för er att ha en avtalslös situation för en eventuell strejk?

– I princip jo, även om det är inte helt avgörande. Det är en näsbränna för landskapsregeringen att det råder en avtalslös situation sedan den 20 maj, säger Leif Wikström.

Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
BeFunky-collage

Finnlines gör vinst trots pandemin

Finnlines tjänade nästan 70 miljoner euro på sin verksamhet i fjol. Rederiet är ett helägt dotterbolag till Grimaldi Group vars vd Emanuele Grimaldi fortsätter ifrågasätta det finländska statliga stödet till vacklande passagerarrederier.

WE

Sydkoreansk order till WE Tech i Vasa

WE Tech med huvudkontor i Vasa stärker sitt namn på miljökartan inom sjöfarten. Med hjälp av egna konstruktionen WE Drive sparar företaget bränsle, pengar och miljö till sina kunder, senast Hyundai Mipo Dockyard i Sydkorea.

Tallink

108 miljoner euro minus för Tallink

Det handlar om extrema ekonomiska konsekvenser i spåren efter pandemin, Tallink Grupp redovisar en nettoförlust på 108,3 miljoner euro jämfört med en vinst året innan på 49,7 miljoner. 3.000 människor har förlorat sina jobb.

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 13.700 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net