logo2x_0

/Ålands Sjöfart bevakar shippingen globalt från Östersjöns hjärta – Mariehamn.

Sök
Stäng
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
logo2x_0
mobilemenu2
0000eckero8.jpg

Fortfarande de gamla motorerna på ms Eckerö

Publicerad: 08:01 - 24 jan 2012

|

Jörgen Pettersson

Trots att två nya motorer satts in i fartyget ms Eckerö kör man fortfarande på de två gamla.-Det fanns en tro på att det skulle fungera redan nu, men det handlar om dagar tills det gör det, säger vd Tomas Karlsson.

SJÖFART Mellan den 2 och 21 januari var Eckerölinjens ms Eckerö på dock i Nådendal för att byta ut två av de fyra maskinerna. Orsaken till det var att man i fjol vintras fastnade i isen och två av de befintliga motorerna gick sönder, vilket ledde till att man fattade beslut om att sätta in två helt nya.

Men trots att ms Eckerö nu har återvänt i trafik kör man inte med de två nya motorerna.

-Just nu kör vi med de två nygamla, de har fixat en del på dem också så att de ska fungera med de två nya, säger Tomas Karlsson, vd för Eckerölinjen.

Det gör man för att de nya inte är helt inkopplade, förklarar han.

-Arbetet har gått enligt plan, men om det hade gått över förväntan skulle de vara i bruk nu.

Elarbete kvar

Bland annat är det en del elarbete kvar och det saknas mätare och givare, förklarar han. Och så behöver man få dem att fungera tillsammans med de gamla maskinerna. Allt det görs under tiden fartyget är i trafik.

-Det handlar om dagar för att sätta allt på plats. Det är mycket arbete runt, och det har vi hållit på med sedan vi lämnade Nådendal.

Han säger att det dock fanns en tro på att allt skulle vara klart tills fartyget sattes i trafik igen, men säger samtidigt att det är ett stort projekt att byta ut två maskiner.

-Man har gjort ett fantastiskt jobb. Det här är inget problem, sådant här tar tid.

Ms Eckerö har normalt sett bara två maskiner i drift och därför kan fartyget köra som vanligt.

-Det är sällan eller aldrig som vi behöver köra på fyra på den här sträckan och med den här turlistan. Det är bara om det är ett mycket svårt isläge och liknande.

Snart i bruk

Om några dagar, när man alltså räknar med att ha allt fixat, kommer man börja köra med de nya motorerna.

-Tanken är att vi ska köra med de nya, de har en helt annan bunkerförbrukning än de gamla.

Med andra ord krävs det mindre bränsle. Bara vid behov är tanken att alla fyra maskiner ska användas.

Kostnaden för de nya motorerna är cirka två miljoner euro.

Dela på facebook
Dela
Dela på twitter
Dela
BeFunky-collage (3)

ZF lockar med ny propeller

Tyska jättekoncernen ZF är en av de som erbjuder högteknologiska lösningar till sjöfarten. Det senaste är en nyutvecklad ”thruster”, AT 80 som presenteras som ett billigare och driftssäkrare alternativ.

Helena VG ex Rochefort_photo by Marcel Coster

Nytt fartyg till VG/Meriaura

VG-Shipping som ingår i Meriaura Group har köpt 3.000 DWT-fartyget M/S Rochefort och döper om henne till Helena VG.

Fennica

Fennica redo hjälpa till i isen

Isbrytaren Fennica lade i torsdags ut från Kotka som nummer sju av de finländska isbrytarna. Målet är Finska viken där kollegerna Voima och Urho redan är på plats.

/världen runt

Tack vare fartyg och sjöfolk fungerar världshandeln dygnet runt, hela tiden. Åland är ett sjöfartscentrum som sedan hundratals år tillbaka sett till att varor och människor transporterats från en plats till en annan, från säljare till köpare. I dag ser shippingen annorlunda än förut men möjligheterna är fortfarande många. Tag till exempel Linnea Gustafsson från Eckerö som ser till att grejerna fungerar ombord på trålfartyget FV Argos Froyanes som fiskar söder om Falklandsöarna. Eller Godby Shippings M/S Mistral som kämpar på världens just nu kanske hårdaste hav, norra Atlanten. Tack vare sjöfarten är det också möjligt att logistiskt placera ett modernt sjukhus så att världens allra fattigaste människor kan få hjälp. I dag lever vi i annorlunda tider med en pandemi som för ögonblicket förändrat vårt sätt att leva, när Bore med kontor i Mariehamn ska bygga roro-fartyg  i Kina sker det till stora delar med hjälp av Teams över datorn. Ungefär likadant gick det till när Lundqvist Rederierna beställde en helt ny tanker från Japan när hela Finland i våras försattes i undantagstillstånd.

Missa inte SJÖFARTENS DAG 27 maj 2021

THE MOVIE FROM 2019

/tidningen

/app

/förbundet

/rederierna

Facebook är sjöfartens skönaste salong. Här serveras de senaste nyheterna och spaningar från precis hela världen. Gör som 13.700 andra, kom in och häng med!

Instagram är vår anslagstavla där vi visar bilderna som gör att du antingen saknar eller inte saknar livet till sjöss. 

Twitter är platsen där vi roar och oroar i lika delar. Med Ålands Sjöfart i ditt flöde blir det i alla fall aldrig tråkigt.

ANNONSER
Stefan Norrgrann
+358 457 323 4445
stefan.norrgrann@gmail.com

/mediakort

PUBLISHER
Jörgen Pettersson
+358 457 313 5640
jorgen.pettersson@sjofart.ax

Ålands Sjöfart jobbar lokalt men tänker globalt; precis som rederierna vars fartyg drar från hamn till hamn över hela världen i jakt på nya laster och mer jobb. Den åländska sjöfartshistorien sträcker sig hundratals år tillbaka i tiden. Tack vare kunskap, mod och framåtanda har den åländska shippingen skapat ett rykte som når över hela världen. Tidningen Ålands Sjöfart utkommer fyra gånger per år, men bevakningen och rapporteringen pågår ständigt på sajten och i sociala medier. Vi berättar historien om sjöfarten och dess arbetare, till havs och på landbacken.

logo@2x

Created by April Kommunikation 

Webhosting Webbhotell iWebben

ÅLANDS SJÖFART 2021 – DATAPOLICY

logo2x_0
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Meny
  • Maritime Day Åland 2021 – More than ever!
  • Nyheter
  • Tidningen
  • Annonsering
  • Lediga jobb
  • Rederier
  • Förbundet
Sök
  • ANNONSER
  • Stefan Norrgrann
  • +358 457 323 4445
  • stefan.norrgrann@gmail.com
  • PUBLISHER
  • Jörgen Pettersson
  • +358 457 323 4445
  • jorgen.pettersson@aland.net